Kalina Detko najwyraźniej pogodziła się z DWN-ami, bo i ona ma wkład w dzisiejsze wydanie, ale wygląda na to, że nie kwapi się do publikacji więc mi pozostał ten jakże przyjemny obowiązek.
W sumie pięć osób brało udział w przygotowaniu tego odcinka, choć dało się odczuć rozjazdy świąteczne, bo aktywność (tak Marcin do Ciebie piję) była dość znikoma 😉
Wybaczcie mi proszę pewną prywatę, ale zauważalna jest zależność między wymienianiem ludzi z nazwiska, a ich aktywnością w tłumaczeniach/korekcie 😉 Nie przedłużając, zapraszam do lektury kolejnego odcinka wiadomości ze świata Debiana!

Witaj w czterdziestym trzecim w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Adrian von Bidder zauważył, że tworzenie kopii lustrzanej Debiana poprzez rsync zużywa sporo mocy procesora na serwerze i z tego powodu nie jest zalecaną metodą. Luke Kenneth Casson Leighton ogłosił, że część serwerów projektu SourceForge została z powodów marketingowych przeniesiona z Debiana 2.2 (potato) na aktualne wydanie Fedory.
Raport z obecności na wystawie Systems. Michael Banck podsumował obecność Debiana na tegorocznej wystawie Systems. Projekt Debian miał swoje stoisko obok stoisk innych projektów Wolnego Oprogramowania, jak Skolelinux, KDE, OpenOffice.org oraz różne odmiany BSD. Mimo że obecny był również NetBSD, stoisko Debiana posiadało najciekawszy sprzęt – Mac SE/30, z uruchomionym stabilnym Debianem na linuksowym jądrze 2.2.
Raport z Kansai OpenSource. Junichi Uekawa napisał raport dotyczący spotkania Debiana podczas tegoroczej konferecji Kansai OpenSource, która odbyła się 23 października w Osace (Japonia). W spotkaniu wzięło udział około 30 osób związanych z Debianem. Zaprezentowali oni wprowadzający wykład dotyczący Debiana, prelekcję dotyczącą procesu stawania się opiekunem pakietu oraz codziennej pracy. Spotkanie zakończyło się dyskusją panelową.
Spowolnienie list dyskusyjnych Debiana. Pascal Hakim ogłosił, że listy dyskusyjne Debiana cierpią z powodu wielu serwerów poczty, które nie akceptują wiadomości wystarczająco szybko. Na dodatek wiadomości wysyłane na ogłoszeniową listę z ponad 28 tysiącami subkrybentów jeszcze pogarszają sytuację. Pascal ogłosił również, że Cord Beermann przyłączył się do grupy administratorów list.
Aktualizacja jądra i Sarge. Frank Lichtenheld ogłosił rezultaty swojej pierwszej (pomyślnej) aktualizacji z woody’ego do sarge na platformie i386. Andreas Barth podsumował problemy dla wszystkich platform. Oprócz i386 poprzez niezgodność pomiędzy glibc i jądrem problemy mogą wystąpić na platformach hppa, arm, sparc i mips(el). W przypadku części z nich wystarczy najpierw zaktualizować jądro.
File Hierarchy Standard 2.3. Manoj Srivastava porównał System Hierarchii Plików (FHS) 2.1, który jest używany w sarge z nową wersją 2.3. Niektóre ze zmian w wersji 2.3 będą pociągały za sobą modyfikacje w archiwum. Niektórzy zastanawiali się, czy katalog ~/Desktop, który jest tworzony przez GNOME, będzie nadal dozwolony, czy też nie, mimo, że ogólnie nie lubiono tego zachowania.
Raport na temat błędów krytycznych dla wydania. Cord Beermann zauważył, że raporty z listą błędów RC były traktowane przez listy dyskusyjne jako śmieci, a przez to nie pojawiały się na nich. Zostało to już poprawione. Javier Fernández-Sanguino Peńa zapytał, czy można by skrócić te raporty tak, by dotyczyły tylko błędów mających wpływ na wydanie sarge. Colin Watson obiecał zająć się tym problemem, ale nie sprecyzował terminu. Dodatkowo Andreas Barth zgłosił, że lista zawierała również błędy oznaczone jako experimental, co także zostało już poprawione.
Upublicznienie prywatnego klucza. Matthew Garret zauważył, że klucz prywatny używany do dostępu do bazy wanna-build dla debianowego portu AMD64 był publicznie dostępny i możliwy do znalezienia poprzez Google. Adam Majer szybko zareagował i natychmiast anulował ten klucz, jako skompromitowany.
Aktualizacje Debiana przez BitTorrent. Arnaud Kyheng uruchomił dla apta serwer proxy do sieci bittorrent. Ze względów bezpieczeństwa wykaz pakietów oraz pliki .torrent będą ściągane ze stałego serwera HTTP, tak jak zazwyczaj dzieje się to w przypadku pakietu. Same pakiety natomiast będą pobierane przez protokół bittorent i przekazywane do apt-a. Niektóre wcześniejsze pomysły były wspominane w systemie śledzenia błędów.
Licencja dla zawartości forum Web. Sebastian Feltel chciał zmienić licencję na wiadomości, które pojawią się na debianforum.de po pierwszym stycznia następnego roku. Rozważał wykorzystanie licencji MIT/X11 i zastanawiał się nad potencjalnymi problemami przy stosowaniu dwóch licencji. Zmiana licencji starych wiadomości byłaby niekończącym się zadaniem – musiałby zapytać o to wszystkich (około 5000) użytkowników, którzy publikowali cokolwiek. Ostatecznie Sebastian zmodyfikował kod tak, by użytkownicy mogli wybierać licencję, której chcą użyć.
Pakietowanie nowego jądra 2.6.9? Andres Solomon ogłosił, że w repozytorium przygotował wymagane łatki dla jądra 2.6.9. Jednakże Christoph Hellwig zasugerował, by najpierw zająć się doprowadzeniem wersji 2.6.8 do lepszego stanu dla sarge. Andres chciał dostarczyć 2.6.9 dla porównania i jako zasoby dla backportowanych łatek.
Nowy obraz CD 1.0r1 Skolelinux. Petter Reinholdtsen przedstawił nowy obraz CD Skolelinux. Zawiera on ostatnio wprowadzone aktualizacje bezpieczeństwa, nowsze jądro i trochę nowych tłumaczeń. Baza rozpoznawanego sprzętu również została zaktualizowana. Skolelinux otrzymał ostatnio nagrodę w Niemczech.
Cross-kompilacja jądra na Debianie. Al Viro wyjaśnił, w jaki sposób używa Debiana do cross-kompilacji jądra Linuksa dla różnych architektur. Wszystkie kompilacje odbywają się na K7 i dwóch maszynach AMD64. Ustawił kompilację dla sparc32, sparc64, alpha i powerpc. Dzięki temu wszelkie błędy kompilacji są szybko wykrywane.
Układ katalogów CD/DVD Debiana. Steve McIntyre ogłosił, że wreszcie ma pełny zestaw plików jigdo dla DVD woodiego (3.0) i zastanawiał się nad układem katalogów na serwerze. Zaproponował konkretny układ, który wymagałby przeniesienia aktualnych plików jigdo. Richard Atterer zaznaczył, że dla sarge pełne obrazy DVD będą dostępne na cdimage tylko dla architektury i386 i tak właśnie powinno być to zrobione również dla woody’ego.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

  • DSA 574: cabextract — Unintended directory traversal.
  • DSA 575: catdoc — Temporary file vulnerability.
  • DSA 576: squid — Several vulnerabilities.
  • DSA 577: postgresql — Symlink vulnerability.
  • DSA 578: mpg123 — Arbitrary code execution.
  • DSA 579: abiword — Arbitrary code execution.
  • DSA 580: iptables — Modprobe failure.
  • DSA 581: xpdf — Arbitrary code execution.
  • DSA 582: libxml — Arbitrary code execution.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Bartosz Feński aka fEnIo, Marcin 'golish’ Goliszewski, Kalina Detko, Bartosz Zapałowski, Tomasz Zen Napierała.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: fEnIo.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →