W imieniu zespołu tłumaczy zapraszam do lektury polskiego tłumaczenia najnowszego wydania dwutygodnika poświęconego informacjom ze świata Mozilli.


Mozilla Links – Edycja Polska
Wydanie # 6 – 11 listopada 2003

Witamy ponownie w Mozilla Links!

W naszym ostatnim wydaniu zapytaliśmy Was jakiego programu pocztowego używacie czytając nasz biuletyn. Nieoczekiwanie aż 20% respondentów odpowiedziało, że używa innej aplikacji niż Mozilla, Microsoft Outlook, Opera lub Eudora i zastanawiam się z jakiego zatem programu korzystacie. Więc jeśli korzystasz z innego niż wyżej wymienione, napisz nam o tym, a my podzielimy się tą informacją z resztą czytelników. Uwaga od tłumaczy: prosimy pisać na adres anglojęzycznej Mozilla Links.
Ostatnio dwa projekty przyciągnęły moją uwagę. Pierwszy z nich to MozillaBook, projekt mający na celu stworzenie podręcznika dla użytkowników Mozilli. Z pewnością będzie to jedna z najważniejszych rzeczy jakie otrzyma społeczeństwo skupione wokół Mozilli, a także – i może zwłaszcza – te osoby, które obecnie przesiadają się na Mozillę z innych przeglądarek i aplikacji internetowych. Drugi projekt to Quick Manager poprawiający użyteczność dwóch wspaniałych cech Mozilli – tematów i dodatków (ang. extensions); projekt ten dostarcza prostego mechanizmu pozwalającego na przeglądanie i instalowanie tych rozszerzeń.
Jak zwykle Wasze komentarze są mile widziane. Prosimy nadsyłać je pod adres newsletter-feedback@mozilla.org. Jeśli masz także jakieś uwagi do tłumaczy, napisz na mozilla-newsletter@karpieszuk.prv.pl.

Percy Cabello
Mozilla Links
Zespół tłumaczy: Konrad Karpieszuk, Przemysław Korpas, Kamil Łaba, Krzysztof Sawicki, Marek A. Stępień


W tym wydaniu:

 1. Ulepszanie Mozilli
 2. Aktualności
 3. Wewnątrz Mozilla.org
 4. Projekty związane z Mozillą
 5. Sonda Mozilla Links: Który z działów Mozilla Links jest Twoim ulubionym?
 6. Informacje kontaktowe

1. Ulepszanie Mozilli

Prezentowane rozszerzenie: Mozilla Amazon Browser

Rozwijany przez Fabio Serra Mozilla Amazon Browser (MAB) to przydatne narzędzie dla ludzi robiących zakupy w Internecie. MAB pozwala przeszukiwać katalog amazon.com w sposób, do którego jesteś przyzwyczajony: wpisując słowa kluczowe i, w razie potrzeby, wybierając jedną z kategorii: muzyka, DVD, książki, elektronika i inne.
Wyniki wyszukiwania wyświetlane są jako prosta lista. Kliknij na któryś z nich, a zobaczysz zdjęcie danego produktu i komentarze redaktorskie (jeśli są dostępne). Jaka jest główna zaleta MAB? Unikniesz ściągania niepotrzebnych grafik i zawartości stron, koncentrując się tylko na produktach, które Cię interesują, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu.
Jeśli lubisz amazon.com i nie będziesz tęsknił za Gold Box, wypróbuj MAB na: mab.mozdev.org

Porada Mozilla Links: Kombinacje Klawiszowe Dla Zaawansowanych Użytkowników

(nadesłane przez Percy Cabello)
Możesz jeszcze bardziej uprzyjemnić sobie surfowanie po sieci stosując skróty klawiaturowe Mozilli. Od otwierania i zamykania okien po wyszukiwanie tekstu na stronie – wydaje się, że dla każdej czynności, którą chciałbyś wykonać, istnieje skrót klawiaturowy.
Ułożyliśmy listę najprzydatniejszych skrótów w Mozilli dla systemu Windows (dla Linuksa są w większości identyczne [przyp. 7thGuard]). Jest ona dostępna na stronie Mozilla Links jako plik PDF, gotowy do wydruku.

Super Wskazówka Mozilla Links: Szybsze wyświetlanie stron Iiternetowych

(nadesłane przez MozillaTips, przeedytowane przez Percy Cabello)
Kiedy Mozilla zaczyna ściągać stronę internetową, po pewnym czasie próbuje ją wyświetlić (renderować). Jednakże może się zdarzyć, że przeglądarka po ściągnięciu większej ilości danych uzna, że potrzebne jest ponowne wyświetlenie strony, by zmieścić nowe elementy, jak obrazki, czy elementy formularza. W takim wypadku Mozilla zaczyna renderowanie strony od nowa, anulując to, co zrobiła wcześniej.
Jeśli używasz połączenia typu dial-up, powinieneś pozwolić Mozilli poczekać trochę dłużej zanim zacznie ostateczny rendering strony.
Aby to zrobić:

 • Wpisz w pasku adresu about:config, by otworzyć listę preferencji
 • Znajdź wpis nglayout.initialpaint.delay, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Modyfikuj
 • Wpisz nglayout.initialpaint.delay jako nazwę preferencji i 60 jako jej wartość
 • Jeśli nie możesz znaleźć tego ustawienia, po prostu dodaj je klikając prawym przyciskiem myszy na dowolnym innym ustawieniu, wybuerając Dodaj ustawienie typu -> Liczba całkowita (Integer), wpisując nglayout.initialpaint.delay jako nazwę preferencji i 60 jako jej wartość.

W ten sposób możesz sprawić, że Mozilla nie będzie kilka razy renderowała tej samej strony, co przyspieszy ich wyświetlanie.
Patrz też MozillaTips.
Potrzebujesz więcej porad? Wypróbuj TipBar Extension, aby dodać Poradę Dnia do Mozilli Firebird. Możesz także udać się na http://www.mozillatips.com po więcej ciekawych porad do twojej ulubionej przeglądarki.
Masz poradę, albo Super Wskazówkę? Podziel się nią z innymi użytkownikami wysyłając maila pod adres newsletter-feedback@mozilla.org


2. Aktualności

(dział prowadzony przez MozillaZine, Twoje źródło wiadomości na temat Mozilli oraz miejsce wsparcia)

Wydano Mozillę 1.6 alfa

W dniu święta Halloween Fundacja Mozilla wydała Mozillę 1.6 alfa, pierwszy kamień milowy na drodze ku pełnej wersji 1.6. Poza wieloma poprawkami wersję 1.6a cechują liczne udoskonalenia z Kurierze Poczty, wliczając w to obsługę vCard, możliwość usuwania listów z serwera POP po określonej ilości dni oraz pozwolono na opcjonalne umieszczanie automatycznie wstawianej sygnaturki ponad cytowanym listem.

Lindows.com stworzy edytor stron Nvu bazujący na Mozilli

CEO Lindows.com – Michael Robertson – ogłosił, że jego firma rozpoczyna projekt mający na celu stworzenie łatwego w użyciu edytora stron internetowych działającego w systemie operacyjnym Linux. Ta nowa aplikacja nazwana Nvu (wymawiane jako N-view) zostanie stworzona na bazie Kompozytora Stron Mozilli i rozpowszechniona na podstawie licencji Mozilla Public License [a dokładniej trójlicencji MPL/GPL/LGPL – przyp. 7thGuard]. Lindows.com podpisało już umowę z Danielem Glazmanem z Distruptive Innovations [b. pracownik śp. Netscape – przyp. 7thGuard], chociaż ma nadzieję na przyciągniecie uwagi także innych programistów. Nvu w wersji 1.0 zostanie wydany najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2004 roku.

Wydano K-Meleona 0.8

Wydano wersję 0.8 K-Meleona – windowsowej przeglądarki bazującej na Mozilli [w wersji 1.5 – przyp. 7thGuard]. To wydanie ma kilka nowych cech związanych z pluginami zakładek, ulubionych oraz hotlisty, poprawki historii odwiedzonych stron oraz usprawniony plugin dotyczący warstwowego wyświetlania paneli.

Dostępny jest Mozilla Firebird z instalatorem dla systemu Windows

Codzienne wydania (ang. nightly builds) Mozilla Firebird zaopatrzone w instalator dla systemu Windows są już dostępne.
Najnowsze codzienne wydania Mozilla Firebird (niestabilne) można pobrać stąd.

Pinstripe – nowy domyślny schemat wyglądu Mozilli Firebird dla systemu Mac OS X

Najnowsze codzienne wydania Mozilla Firebird dla systemu Mac OS X posiadają teraz nowy domyślny temat Pinstripe stworzony przez Kevina Gericha. Skórka ta otrzymała kilka poprawek przygotowujących ją do włączenia do standardu OS X, wliczając w to dodanie nowych ikon zaprojektowanych przez Stephena Horlandera.
Pinstripe początkowo był projektowany dla Mozilli, jednak w między czasie postanowiono przenieść go na Firebirda. Skórka została stworzona zgodnie z wytycznymi Aqua Human Interface Guidelines tak aby pasować do naturalnego wyglądu i zachowania systemu Mac OS X. Jako że jest ona silnie związana z interfejsem systemu OS X, nie jest ona dostępna dla Windowsa i Linuksa.


3. Wewnątrz Mozilla.org

(podesłał Alex Bishop)
W tym tygodniu zaszły wielkie zmiany dotyczące uprawnień do zmieniania plików w repozytorium CVS (system kontroli wersji, Concurrent Versions System) Mozilli, w którym przechowywany jest cały kod wszystkich produktów Mozilla.org. Część dotycząca programu Mozilla Firebird została otwarta dla wszystkich osób posiadających prawa zapisu w części Seamonkey (Seamonkey to nazwa kodowa pakietu aplikacji Mozilla). Do 10 listopada zmian w tej części mogła dokonywać tylko wąska grupa deweloperów Firebirda, a nie wszyscy mający prawo zapisu do CVS-a. Seamonkey mieli prawo modyfikować pliki w katalogachmozilla/browser, mozilla/toolkit i mozilla/chrome. Ich zmiany musiały być zaakceptowane przez liderów projektu Firebird. Aktualnie są nimi Ben Goodger, Blake Ross, Brian Ryner, Pierre Chanialand David Hyatt.
Innego rodzaju zmiany zaszły w kliencie poczty Mozilla Thunderbird. Scott MacGregor ogłosił nowe wymagania związane z kompilacją Thunderbirda.
Wiele usprawnień zostało także dokonanych w pakiecie aplikacji Mozilla. Dodawanie stron do czarnej i białej listy związanej z cookies można teraz wykonać bezpośrednio z menedżera cookies (bug 222553). Ponadto w najświeższych buildach Menedżer pobierania plików może odegrać sygnał dźwiękowy, kiedy skończy pobierać dany plik (bug 16498). Aby włączyć tą opcję, w about:config dodaj nową pozycję typu string o nazwie browser.download.finished_sound_url i ustaw ją na ścieżkę dostępu do pliku dźwiękowego.
Deweloperów zainteresuje fakt, że został stworzony nowy interfejs, dzięki któremu obsługa nowych metod uwierzytelniania może być dodawana do Mozilli po prostu przy użyciu wtyczek (bug 180049)
Napisano także od nowa obsługę podglądu wydruku, dzięki czemu może on być teraz także wykorzystywany przez każdą aplikację xulową wykorzystującą nowy toolkit (korzystają z niego Firebird i Thunderbird, ale nie pakiet aplikacji).
Ponadto, w związku z problemami związanymi z komputerem, na którym budowany jest pakiet aplikacji Mozilla dla Windows, od 28 października nie były dostępne nowe nightlies dla tego systemu (bug 219936).


4. Projekty związane z Mozillą

(dział prowadzi Brian King)

Projekt tygodnia: Dictionaries

Celem projektu Dictionaries („Słowniki”) jest zebranie w jednym miejscu wszystkich słowników dla Narzędzia Sprawdzania Pisowni w Mozilli (które używa myspell). Projekt łatwo integruje się (kilka kliknięć) z Kurierem Poczty (Mozilla Mail). Opisany jest również sposób integracji z Mozillą Thunderbird. Aktualnie w projekcie dostępnych jest 40 słowników. Ilość słowników będzie rosnąć w miarę rozwoju projektu.
Dowiedz się więcej o tym oraz poprzednich projektach tygodnia na stronie http://www.mozdev.org/featured/index.html

Niezależne raporty statusów

Niezależne raporty statusów zawierają informacje o nowościach i poprawkach pakietu Mozilla, dodatków i rozszerzeń umieszczonych na mozdev.org oraz na innych serwisach społeczności Mozilli.
Ostatni raport został opublikowany 9 listopada i zawierał między innymi:

 • Sila, dodatek odpowiedzialny za integrację Mozilli i sil.org graphite, została zaprezentowana na 32 Światowej Konferencji UNESCO (6-8 Listopad, Paryż, Francja). Dostępna jest do ściągnięcia wersja alpha Drusilli (wersji Sila dla Linuksa).
 • Moji, dodatek pomagający uczącym się języka japońskiego czytać japońskie strony, został opublikowany w wersji 0.2. Wybierz znak ze strony, kliknij Lookup, a dokładny opis znaku pojawi się w Sidebarze.
 • MAB to narzędzie ułatwiające przeszukiwanie katalogu Amazon.com. Właśnie pojawiło sie w wersji 1.1 z wieloma użytecznymi możliwościami.
 • Firebird Help, pomoc dla przeglądarki Mozilla Firebird, osiągnęła numer 0.4.1. Niedawno została dodana do wersji dostępnej przez CVS obsługa wyświetlania pomocy z Thunderbirda.
 • Wydana została wersja 0.6 dodatku Preferential, który stanowi interfejs do edycji ustawień Mozilli.
 • XUL Channels, sieciowy zbiór RSS, został wyłączony. Projekt generował zbyt wiele zapytań bazy SQL i za bardzo obciążał serwer hostujący (xulchannels.com). Następna wersja XUL Channels będzie wydajniejszym portalem zbudowanym przy użyciu XUL.

Przeczytaj o każdym z tych projektów w pełnym raporcie.


5. Sonda Mozilla Links

W poprzednim wydaniu pytaliśmy Was o program pocztowy, z którego korzystacie podczas lektury naszego biuletynu. Wyniki ukazują wyraźną przewagę produktów Mozilli:

 65% Mozilla Mail Application (Mozilla Mail, Thunderbird lub Netscape    Mail) 20% inny program pocztowy  6% klient e-mail oparty na stronie www  4% Microsoft Outlook lub Outlook Express  2% Eudora Mail  0% Opera Mail  (*) Wyniki mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia. 

W tym tygodniu temat brzmi: Który z działów Mozilla Links jest Twoim ulubionym?

 - Ulepszanie Mozilli - Aktualności - Wewnątrz mozilla.org - Projekty Związane z Mozillą - Sonda Mozilla Links 

Zagłosuj na stronie newsletter.mozdev.org.


Produkty Mozilli

Na całym świecie są już dostępne płyty CD z Mozillą za jedyne 3,95 dolarów. Jest to wspaniała sposobność aby wesprzeć Fundację Mozilli oraz mieć własną kopię ulubionych aplikacji internetowych, którą będziecie mogli podzielić się ze swoimi przyjaciółmi. Za 16,95 dolarów możesz również zapisać się na płyty z Mozillą i otrzymywać każdą z wydawanych Mozilla CD przez rok. Odwiedź teraz store.mozilla.org! Już wkrótce będą dostepne koszulki z Mozillą. Zostańcie z nami!


7. Informacje Kontaktowe

Mozilla Links™ jest wydawanym co dwa tygodnie elektronicznym biuletynem publikowanym w ramach projektu Mozilla Links Newsletter. Strona polskiego tłumaczenia biuletynu Mozilla Links znajduje się pod adresem http://www.vivamozilla.civ.pl/mozilla-links-pl/.
© Copyright 2003 by the Mozilla Links Contributors. Mozilla Links Newsletter jest wydawany zgodnie z licencją Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 1.0.
Aby otrzymywać nasz biuletyn potrzebujesz jedynie działającego konta e-mail. Twój adres nie będzie wykorzystywany do żadnych celów innych niż związanych z obsługą tego periodyku, tj. doręczanie, rozwiązywanie problemów, usuwanie lub podobnych.
Aby rozpocząć, zakończyć oraz ustawić pozostałe opcje subskrybcji, odwiedź naszą stronę
Twoje chęci współpracy oraz komentarze dotyczące treści naszego dwutygodnika są mile widziane. Prosimy kierować je na adres newsletter-feedback@mozilla.org.
Obecnie Mozilla Links jest tłumaczony na pięć różnych języków: niemiecki, włoski, japoński, polski i holenderski.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: marcoos.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →