Jak donosi yahoo Parlament Europejski przegłosował Proposal for a Directive on the Patentability of Computer-Implemented Inventions. 364 parlamentarzystów opowiedziało się za projektem, 153 przeciw i 33 wstrzymało się od głosu (lub wg innych źródeł 361 za, 135 przeciw, 28 wstrzymało się). Jest to dopiero pierwsze głosowanie nad projektem. Teraz do akcji wkroczą premierowie „Piętnaski”. Na pierwszy rzut ok wygląda na to, że wszystkie nasze akcje lobbingowe zawiodły, a odraczanie daty głosowania i dyskusje panelowe były tylko zasłoną dymną. Czy jednak jest to całkowita porażka?

Można rozumieć to dwojako. Z jednej strony jest to krok w „niewłaściwą stronę”. Poruszanie tak istotnych dla rozwoju Wolnego Oprogramowania kwestii i „straszenie” nas dzisiaj stwarza możliwość realnego zagrożenia w przyszłości. Żadne prawo nie jest dane nam raz na zawsze. Prawo żyje, prawo się zmienia. Tym razem udało się zażegnać prawdziwe zagrożenie. To jest punkt widzenia pesymisty, który przewiduje pewne przyszłe ewentualności i broni prawa do swojego strachu.
Fakty można jednak zinterpretować zupełnie inaczej. Z pragmatycznego punktu widzenia trzeba uznać je za sukces. Przede wszystkim nie spotka nas urok dzikiego zachodu rodem ze Stanów Zjednoczonych. Nie będziemy mogli patentować algorytmów ani słynnych jednoklikowych zakupów („one-click online shopping”) jak Amazon.com. Wyraźnie widać tendencje do zrównoważenia interesów grup nacisku. Sprawa nie jest jeszcze zamknięta. Czekamy na następne decyzje i ewentualną weryfikację tych budzących wiele emocji zapisów w działaniu. „Law in books != law in action”.
Slashdot grzmi. Przytoczmy kilka zdań z komentarzy.
I’m becoming more afraid that lawyer is going to be the only true moneymaking profession in the future.
Looks like lawmakers in Europe are just as stupid as US lawmakers after all.

Czy to jedynie emocje? Czy mamy się czego obawiać? Czy powinniśmy świętować?
Proposal for a Directive on the Patentability of Computer-Implemented Inventions na stronach UE.
http://europa.eu.int/comm/internal_market/en/indprop/comp/
Więcej informacji o „patentach software’owcyh” w 7thGuard.net znajdziesz w kategorii „patenty
Archiwalny news dodany przez użytkownika: antymon.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →