Jak podaje News.com – firma Intel przeprowadziła testy, jak Linux radzi sobie z dużymi bazami danych – trudnym zadaniem wymagającym olbrzymich ilości transakcji. W testach laboratoryjnych serwer oparty o 32 procesory Itanium i system Linux osiągnął wydajność prawie 600000 transakcji na minutę w teście TPC-C – wynik, który umiejscawia go blisko dzisiejszych, najpotężniejszych serwerów Windowsowych i Uniksowych.

Aktualny, najwyższy wynik na Transaction Processing Performance Council TPC-C to 707000 transakcji na minutę, osiągnięty przez serwer firmy Hewlett-Packard, oparty o system Windows i 64 procesory Itanium 2 6M.
„Świętym Graalem” projektantów serwerów jest „skalowanie liniowe”, które oznacza, iż zwiększenie ilości procesorów zwiększa wydajność o tą samą krotność. Z Linuksem na serwerach Itanium, Intel doszedł bardzo blisko: po ośmiokrotnym zwiększeniu liczby procesorów z 4 na 32, wydajność zwiększyła się prawie tyle samo – z 81000 do prawie 600000.
Gdy Intel i firmy sprzymierzone prowadziły czeroprocesorowy test, udało im się zwiększyć wydajność z 28000 do 81000 w sześć miesięcy. Około 40% poprawy pochodzi z udoskonaleń w procesie kompilacji. Zespół używał do testów kompilatora C Intela, nie GCC.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Jerzy Szczudłowski.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →