Kolejne wydanie raportu na temat postępów prac nad obiektową biblioteką dla PHP – PEAR.

Od tego tygodnia rusza nowa sekcja nowinek tygodniowych PEAR – „Pakiet tygodnia”. W tym tygodniu omawiamy APD autorstwa George Schlossnagle, profiler/debugger „pełną gębą”.
Listy mailowe były dosyć spokojne. Konsekwentnie wzrasta ruch w CVS i ukazuje się więcej wydań niż zwykle. Podczas pisania tego podsumowania nowych wydań w tym tygodniu było 14.
Omówimy szczegóły obsługi błędów w konstruktorach, nowych cech phpDocumentora, kolejny tutorial dla Mac OS X i siedem proponowanych pakietów.
autorzy: Mika Tuupola (tuupola@appelsiini.net), Pierre-Alain Joye (paj@pearfr.org), tłumaczenie: Robert Janeczek (rashid@php.net)


Pakiet tygodnia

APD George’a Schlossnagle, pełnowartościowy profiler/debugger

Kim jest George Schlossnagle ?

George rozpoczął pracę na systemach UNIXowych 12 lat temu od pisania procedur do analizy różniczkowej w FORTRANIE. Z webem zaczął się bawić 8 lat temu, a od pięciu lat zajmuje się tym zawodowo. Aktualnie jest konsultantem w OmniTI Computer Consulting, firmie działającej w branży konsultingu technologicznego, specjalizującą się w budowie i zarządzaniu skalowalymi systemami web i email.

Jakie są zalety i wady publikowania twojego dzieła w PEAR/PECL ?

Jedyną rzeczą, której żałuję w związku z publikowaniem apd w PECL jest to, że nie zrobiłem tego wcześniej. Z punktu widzenia zarządzania kodem i wersjami praca w PECL nie różni się od pracy nad lokalnie zarządzanymi projektami. Narzędzia do publikowania PEAR czynią publikowanie kolejnych wersji bardzo prostymi. Oprócz tego obserwuję zwiększone zainteresowanie projektem ze strony społeczności PHP. Dowiedzenie się, że apd zostało łatwo zainstalowane pod 4.3 za pomocą instalatora PEAR (bez wysiłku z mojej strony) jest naprawde bardzo przyjemne.

Jakie są twoje nadzieje na przyszłość PEAR/PECL ?

Sądzę, że PEAR i PECL są przyszłościowymi rozwiązaniami w kwestii rozszerzania PHP i zarządzania pakietami. Poprzez oddzielenie wersji PHP od wersji rozszerzeń możemy zwiększyć szybkość, jakość i częstość wydań PHP. Osobiście mam nadzieję na zwiększony nacisk na testy poszczególnych modułów i pakietów PEAR/PECL (moje własne pakiety bardzo tego potrzebują). Dodanie testów powinno ułatwić przerabianie i zmniejszyć ryzyko potrzeby zmian w innych pakietach, które są od nich zależne. Jako, że testowanie modułów w procesie buildowania php staje się coraz dojrzalsze i coraz więcej rozszerzeń jest przenoszonych do PECL, mam nadzieję zauważyć poprawę kompatybilności międzyplatformowej wielu sPECLowanych rozszerzeń.

APD, czy możesz opisać ten pakiet ?

apd jest zend_extension, które dodaje możliwości profilowania i debugowania do Zend Engine. apd miał skromne początki. Mój kolega – Dan Cowgill – był bardzo sfurstrowany brakiem pełnych możliwości śledzenia stosu wywołań (to było w czasach 4.1, długo przed pojawieniem się debug_backtrace()). Po dodaniu tej możliwości, stało się oczywiste, że stworzony przez nas engine ma znakomity interfejs do tworzenia informacji do profilowania skryptów.
Możliwość profilowania okazała się bardzo przydatna do pracy, którą w tym czasie się zajmowałem. Wymagałą ona podniesienia wydajności środowiska produkcyjnego dla kilku stron – kod miał kilka milionów linii kodu. Bez możliwości profilowania optymalizacja skryptów była jak zgadywanka. Po uruchomieniu wersji pre-0.1 apd, potrafiliśmy zwiększyć na części stron wydajność o 500%.
Tuż po wstępnym wydaniu, Thies Arntzen zgłosił potrzebę zaimplementowania udostępniania informacji profilujących nie w formacie przydatnym dla człowieka, a czymś użytecznym dla narzędzia gprof. Trochę to zajęło, ale wraz z wersją 0.3 format 'pprof’ został standardowym i wśród plików umieściliśmy narzędzie 'pprofp’ do jego odczytu. To był znaczący krok, ponieważ pozwalał łatwo przeprowadzić przetwarzanie po śledzeniu (wyświetlanie grafów wywołań, wyświetlanie przy użyciu różnych metryk czasowych itp.)
apd ma również inne ciekawe możliwości. Najbardziej zauważalne jest wsparcie dla w pełni interaktywnego debuggera, które zostało napisany przez Alan’a Knowles. To pozwala środowisku programistycznemu na wykonywanie skryptu krok po kroku a także ma możliwość wyświetlania i modyfikacji zmiennych w każdym kroku. Jedynym środowiskiem o którym wiem, że wspiera to w pełni jest niesamowity phpMole Alan’a, które to narzędzie polecam wszystkim zainteresowanym dobrym php ide.
Kilka możliwości nie jest powszechnie używanych, należą do nich funkcje rename_function() i override_function(), które pozwalają na podmianę istniejącej funkcji w tablicy symboli na jakąś inną. Miło by było zintegrować funkcje podobne do tych z Zend Engine. Inne właściwości prawdopodnobnie się przeterminują z czasem. Polecenia do śledzenia stosu zostały dodane jako debug_backtrace i debug_print_backtrace, a funkcje do przeglądu tablicy symboli nie są specjalnie użyteczne.

Czego aktualnie potrzebujesz od społeczności ?

Miliarda dolarów… mwahaha!
A tak na poważnie, to kiedy zacząłem pisać oprogramowanie open source w 1999, mylnie sądziłem, że stworze projekt i ludzie się będą zabijać, żeby dodać funkcjonalność, której potrzebuje. To zdecydowanie nie tak działa. W rzeczywistości, podobnie jak większość programistów open source, których znam, spędza conajmniej tyle samo czasu dodając funkcjonalność, której potrzebują inni ludzie, co dodając to, czego się potrzebuje samemu. Moim celem podczas pisania apd było przede wszystkim utworzenie narzędzia, które pomoże mi w mojej pracy a na drugim miejscu pomagać innym w wykonywaniu podobnych zadań. Jeśli apd pomaga ludziom pisać szybszy i lepszy kod, to projekt jest sukcesem jak dla mnie.

Chciałbym podziękować społeczności użytkowników apd za:

 • Stałe podsyłanie dobrych raportów o błędach, któe ułatwiają ich poprawianie
 • Wyrozumiałość, kiedy poprawianie zajmuje trochę
 • A oto moja prywatna lista TODO dla apd, zawsze chętnie przyjmę pomoc w realizacji tych punktów:

 • Ulepszenie statystyk użycia pamięci. Nie jestem pewiem czy to jest możliwe, ale jest taka potrzeba a mnie nie zadawala aktualna implementacja.
 • Pełny port na windows. Markus Fischer zrobił to dla v0.1, ale zmiany profilowania zepsuły jego pracę, a ja nie jestem programistą windows.
 • Integrowanie informacji profilujących z jakimś IDE.
 • Na koniec, zawsze miło jest słyszeć o sukcesach innych ludzi. Na PHP-Con 2002 dowiedziałem się, że Yahoo! wewnętrznie korzysta z apd do profilowania skryptów. Świadomość, że ludzie używają mojego oprogramowania i są szczęśliwi czyni to wszystko wartym wysiłku.

  DZiękujemy George’owi za ten wywiad

  W prasie

  PEAR na Mac OS X ponownie

  Tutorial opisujący korzystanie z PEAR na Mac OS X wspomniany w poprzednim wydaniu jest obecnie również opublikowany na MacDevCenter. Ponieważ ta strona jest częścią O’Reilly Network o PEAR będzie nieco głośniej dzięki temu artykułowi.


  Jeśli ktokolwiek z was wyczyta gdzieś artykuły, czy newsy o PEAR – chętnie umieścimy odnośniki do nich w weekly news, wystarczy nam je podesłać (pear-dev@lists.php.net).


  Skrót z PEAR-DEV

  Obsługa błędów w konstruktorach?

  Ostatnio miała miejsce krótka dyskusja na temat sugerowanego sposobu obsługi błędów w konstruktorach. Odpowiedź jest naprawdę prosta: mimo tego, że jest możliwe ustawienie $this na instancję PEAR_Error, to odradzamy użycie tej nieudokumentowanej możliwości. Zachowanie to zmieni się w PHP5. Lepszym sposobem jest unikanie wszelkich zawodnych operacji w konstruktorze i użycie osobnych metod w miejscach gdzie może być potrzeba zwrócenia błędu. Dobrym przykładem takiej metody powinna być dowolna metoda wzorca factory.

  Nowe możliwości phpDocumentor

  Grupa rozwijająca phpDocumentor zaimplementowała nowe tagi w ich narzędziu dokumentacyjnym. Są wśród nich taki takie jak @source, @internal, @filesource, @example czy @internal. W poszukiwaniu większej ilości informacji przeczytaj release notes.

  Bugi i poprawki

  Dzięki tym ludziom wykryto kilka nowych błędów: Ondrej Jombik, Andres Käver, Patrick O’Lone, Bruno Pedro and Samuli Tuomola


  Nowe i proponowane pakiety

  MDB_QueryTool

  Lorenzo Alberton przeniósł DB_QueryTool Wolfram’a Kriesing tak, aby współpracował z MDB.

  Net_UserAgent_Mobile

  Kubo Atsuhiro zaproponował Net_UserAgent_Mobile, który może być używany do odczytu właściwości wyświetlania telefonu komórkowego keitai. Wspierane systemu to i-mode NTT DoCoMo, EZweb KDDI i J-Sky J-PHONE.

  Auth_Container_POP3

  Yavor Shahpasov zaproponował nowy kontener dla Auth. Umożliwia on autentykację przy użyciu serwerów POP3.

  Auth_RADIUS, Auth_Container_Radius, Crypt_CHAP

  Michael Bretterklieber, opiekun PECL::radius, zaproponował kilka pakietów związanych z autentukacją. Auth_RADIUS jest nakładką na PECL::radius. Crypt_CHAP jest używane do generacji pakietów CHAP dla różnych wersji CHAP. Auth_Container_Radius jest nowym kontenerem dla pakietu Auth.

  SearchEngine_Mnogosearch

  Bertrand Mansion zaproponował pakiet SearchEngine_Mnogosearch, który jest interfejsem PHP do popularnej wyszukiwarki mnoGoSearch.

  Rozwój

  Ruch w CVS w tym tygodniu odbywał się w następujących pakietach: HTML_Template_Flexy, Cache_Lite, PECL::Radius, PEAR, DBA, DBA_Relational, HTTP_Header, MDB, Net_SMTP, Mail, Log, File, I18N, SpreadSheet_Excel_Writer, MDB_QueryTool, Payment_Clieop, PECL::bcompiler, Tree, DB_QueryTool, HTML_Template_Xipe, DB_DataObject, HTML_QuickForm, PECL::imagick, Auth, SearchEngine_Mnogosearch, Net_URL, HTTP_Request i PECL::apd.

  Odwiedź stronę PWN
  PHP PEAR Weekly News is copyrighted © 2001, 2002 The PHP Group
  All rights reserved.
  Archiwalny news dodany przez użytkownika: rashid.
  Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

  Oznaczone jako → 
  Share →