Lista mailowa była odrobinę mniej aktywna, ale to tylko dlatego, że wszyscy byli zajęci tworzeniem pakietów i udostępnianiem ich. W tym tygodniu 6 stabilnych, 2 bety i 1 rozwojowy, pierwsze stabilne wydanie MDB, trochę rozmów o sposobie używania PEAR w przypadku korzystania z udostępnianego środowiska i kilka ekscytujących nowych pakietów wśród propozycji – np. klasa Webdav autorstwa Christiana Stockera.

autor: Alan Knowles alan_k@php.net (tłumaczenie: Robert Janeczek rashid@php.net)


Nowe wydania

Stabilne

  • Console_Getopt – PHPowa implementacja getopt (odczytuje polecenia umieszczone w linii zleceń programu)
  • HTML_Crypt – udostępnia metody do szyfrowania tekstu, który później może być odszyfrowany przez javascript
  • HTML_Template_IT – pakiet będący połączeniem prostego API (IT) i HTML_Template_ITX, które udostępnia silnik wzorców zgodny z PHPLib (ITX).
  • Pager – tworzy interfejs dla danych podzielonych na strony podobnie do tych z Google – prev 1 2 3 .. 10 next
  • MDB – pierwsze wydanie PEAR MDB, połączenia Metabase i warstwy abstrakcji bazy danych PEAR.
  • XML_Transformer – prosty sposób przekształcania tagów XML na kod PHP lub tekst (pomysł podobny do XSLT)

Beta

  • Image_Transform – proste API do manipulacji obrazami przy użyciu GD, ImageMagick, imagick i NetPBM.
  • DB_DataObject – konstruktor SQL i pakiet do modelowania danych

Rozwojowe

  • DBA – nakładka na PHPowe funkcje DBA (i opcjonalny emulator plikowy) wraz z implementacją sterownika SQL dla bazy DBA

Skrót z PEAR-DEV

PEAR Licence FAQ

Rasmus Lerdof ogłosił, że dodaje bardziej szczegółową listę licencji dla pakietów PEAR, po prośbie Richard’a Stallman. Te licencje są zaakceptowane przez OSI (Open Source Institute) i FSF (Free Software Foundation). Powinny się wkrótce pojawić w manualu.

Nowe parsery PEAR Config

Bertrand Mansion ogłosił, że zmienił klasę Config dodając nowe parsery dla innych typów plików i zmieniając już istniejące. To niestety przełamuje kompatybilność wsteczną, więc jeśli opierasz się na starej wersji, to będziesz musiał upewnić się, że instalator PEAR użyje tej wersji, z której korzystasz.

Podsumowanie o menadżerach MDB

Lukas wysłał podsumowanie warstwy menedżera MDB, które pomoże wyjaśnić część różnic i zalet przeniesienia się na MDB, projekt łączący Metabase z PEAR DB. Pracuje też nad dokumentacją, która pomoże wszystkim chętnym do napisania sterownika dla MDB.

Tomas V. Cox nieobecny przez kilka tygodni

Tomas Cox, jeden z głównych programistów PEAR, ogłosił, że będzie troszkę zajęty w ciagu następnych tygodni. Posypały się żarty o tym, ile rzeczy się opóźni z powodu jego nieobecności..

Phpdoc2peardoc

Alexander Merz ogłosił pierwszą wersję narzędzia do konwersji komentarzy phpdoc w kodzie źródłowym na peardoc (dla dokumentacji PEAR). Wymaga niewielkiej ilości zmian w phpdoc, ale jest to znaczący krok naprzód w kierunku zwiększania użyteczności pakietów PEAR.

Uruchamianie PEAR poza domyślnym drzewem katalogów.

Peter Schoenster podczas próby zainstalowania DB_DataObjects zwrócił uwagę na problem instalacji pakietów PEAR poza domyślnym drzewem katalogów, co jest dosyć częstym wymogiem przy pracy na serwerach hostowanych. Jest kilka możliwości wybrnięcia z tego problemu:

pear config-set php_dir /where/i/want/pear

zmienia domyślną ścieżkę instalacji dla bieżącego użytkownika,

Ściągnij potrzebny pakiet i rozpakuj pliki do katalogu dostępnego w include_path.
Aby ustawić include_path, możesz użyć ini_set('include_path','/where/i/put/pear');, ta komenda powinna być dodawana w skrypcie automatycznie dołączanym (auto_prepend) albo we wspólnym pliku konfiguracyjnym dołączanym przez wszystkie strony (np. require_once 'config.inc.php’)
Użycie pliku .htaccess z   php_value include_path /where/i/put/pear

Bugi i poprawki

Dzięki za znajdywanie błędów i pare poprawek otrzymują: Paweł Gołaszewski, Michael Dransfield, Jeremy Pointer, Alexy Borzov.


Nowe i proponowane pakiety

DB_DOM, or DB_XML 

Sandro Zic zaproponował klasę, która pozwala przechowywać dokument XML DOM w bazie danych przy użyciu PEAR:DB, API jest podobne do rozszerzenia domxml i powinno przyspieszyć dostęp do dużych dokumentów XML.

HTTP_Webdav_Server

Christian Stocker zgłosił swój pakiet – serwer webdav, który pozwala php4.3 (obecnie w CVS) pracować jako serwer Webdav, pakiet zawiera przykładowy serwer oparty na pliku.

Tree_Manager

Björn Schotte chce PEARyfikować tree_manager, trochę dyskutowano, czy nie lepiej dołączyć go do istniejących klas do obsługi drzew.


Rozwój

Ruch w CVS w tym tygodniu odbywał się w następujących pakietach: Cache_Lite, DB_DataObject, DB_ldap, DBA, HTML_QuickForm, HTML_Template_Flexy, HTML_Template_IT, Image_Transform, Log, Mail_Mime, MDB, Pager, PECL::bcompiler, PECL::mailpars, PECL::threads, PECL::vpopmail, Perm_LiveUserTree, XML_Transformer and  PEAR core packages

Nowa i uaktualniona dokumentacja

Zmiany i dodatki w xml_transformer, contributing and the faq should show up this week.

Odwiedź stronę PWN
PHP PEAR Weekly News is copyrighted © 2001, 2002 The PHP Group
All rights reserved.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: rashid.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →