Drobne opóźnienie spowodowane moim wyjazdem, mam nadzieję, że nie teskniliście za bardzo 🙂

5 nowych wydań w tym tygodniu, w tym drugie wydanie kandydackie MDB, 2 nowe pakiety, PEAR rozwijający się gwałtownie dzięki nowym autorom kodu, poprawki i nowe pomysły. Odwieczny problem dokumentowania tego zestawu narzędzi jest atakowany na wielu fromtach dzięki pomocy konwerterów z phpdoc do docbook i podobnymi narzędziami z OpenOffice. W tym tygodniu istniejące klasy takie jak Auth/Permissions, Config zostały przeegzaminowane i przygotowywane są plany poważnych usprawnień. W międzyczasie Rasmus pomagał przy problemach z warunkami licencjonowania niezgodnymi z GPL.

autor: Alan Knowles alan_k@php.net (tłumaczenie: Robert Janeczek rashid@php.net)


Nowe wydania

Stabilne

  • Net_IPv4 – Klasa do obliczeń na adresach IP (broadcast itp.)

Beta

  • DB_DataObject – Warstwa budowy SQL i modelowania danych.
  • Math_Vector – Klasy do reprezentowania wektorów w dwu-, trzy-, i więcej wymiarowych wektorów, oprócz tego klasy do przeprowadzania operacji na wektorach
  • Tree – Łatwy sposób manipulowania danymi w formie drzew, z plików XML lub baz danych

Alpha

  • Validate – Zestaw metod do sprawdzania danych (np. liczb, emaili, numerów kard kredytowych itp.)

Rozwojowe

  • MDB – Drugie wydania kandydackie PEAR MDB, połączenia Metabase i warstwy abstrakcji baz danych PRAR.

Skrót z PEAR-DEV

Ciąg dalszy z zeszłych tygodni

Liczne dyskusje były prowadzone na temat wątków poruszanych w zeszłych tygodniach: pisano o Math_Vector, Math_Distance i hurtowym mailowaniu (klasa dodana jako Mail_Queue), konfliktach z nowym Zend Engine w System oraz Wolfram kontynuował swoje śledztwo na temat zbyt dużej dokładności PHPUnit powodującej problemy.

Integracja PHPDocu z PEAR

Jako że wyraźnie obserwujemy spadek aktywności twórców phpdoc a PhpDocu staje się defacto standardem generowania wyników phpdoc, po wymianie kilku informacji z drużyną phpdocu można stwierdzić, że phpdocu będzie zaadoptowane jako nowe narzędzie do dokumentowania API PEAR i czynione są starania mające na celu jego integrację w postaci pakietu PEAR.

Nowe API dla klasy Config

Bertrand Mansion wprowadzał ostatnio zmiany i rozwijał funkcjonalność klasy Config. Ta istnotna zmiana będzie wykorzystywać umiejętność instalatora PEAR do prawidłowej pracy ze starymi i nowymi pakietami, jako że zmiany nie są kompatybilne wstecz.

Perm_LiveUser już w CVS

Marcus Wolff dodał Perm_LiveUser do CVS, po krótkiej zabawie z prawidłowym nazewnictwem. W międzyczasie Lukas Smith również pracował nad Perm_LiveUser rozwiązując problemy występujące kiedy administratorzy zmieniali uprawnienia użytkownika podczas gdy ten był zalogowany.

Wykrywanie języka w Weekly News

Wolfram Kriesing zasugerował nowy I18N_Negotiator do pomocy przy wykrywaniu języka używanego do wyświetlania nowinek PEAR. Zakładając, że uda się zainstalować ten pakiet na serwerze PRAR, Alan ucieszył się z tej możliwości. To oznacza, że jeśli masz ustawiony domyślny język w przeglądarce, to zostanie ci automatycznie pokazana właściwa strona. Ondrej Jombik zasugerował użycie Net_Geo lub czegoś podobnego do wykrywania kraju z adresu IP, Alan był przeciwko, bo bycie w Hong Kongu zaowocowałoby otrzymaniem tradycyjnego chińskiego (którego on nie zna), więc wolał pozwolić użytkownikowi zdecydować poprzez ustawienie przeglądarki odpowiednio.

Drugie wydanie kandydackie MDB

Lukas Smith ogłosił, że skończył drugie wydanie kandydackie projektu łączącego Metabase z PEAR DB, w którym dołączył zmiany w managerze i udoskonalił parser schematów XML. Ma nadzieję na szybki odzew, żeby ukończyć prace nad wersją 1.0 w przyszłym tygodniu.

Problemy PECL::Smbclient z GPL

Rozszerzenie smbclient autorstwa Jelmer’a Vernooij zostało dodane do PEAR, co doprowadziło do dyskusji na temat problemów z łączeniem kodu na licencji GPL z PHP. Jako że PHP ma licencję typu BSD, łączenie kodu GPL z nim powoduje problemy licencyjne. Są one podobne do problemów, które miał projekt Mozilla z dołączaniem kodu GPL i prowadzą do potrójnego schematu licencyjnego. Rasmus dodał notatkę na ten temat do FAQ PEAR zalecającą unikanie łączenia z pracami GPL (LGPL jest OK). Jedynym wyjściem z sytuacji może być otrzymanie specjalnego pozwolenia od autorów Samby na dołączenie smbclient do rozszerzenia Jelmer’a.

Bugi i poprawki

Liczne bugi i poprawki w tym tygodniu. Dzięki za ich znajdywanie błędów dla: Chuck Hagenbuch, Adam Maccabee Trachtenberg, Keith Schoenefeld, Paweł Gołaszewski, Ondrej Jombik, Tabata Tomoyuki, Aaron Hawley


Nowe i proponowane pakiety

Net_IPv4, obliczanie adresu broadcast i adresów sieci

Eric zaoferował mały pakier, który może przeprowadzać kalkulacje sieciowe. Nie było sprzeciwów, więc czekamy na kolejne użyteczne narzędzie w PEAR.

Benchmark_Profiler

Mathias Englert ogłosił stworzenie Benchmark_Profiler, który mimo podobieństwa do Benchmark_Timer ma kilka dodatkowych możliwości obliczania czasu spędzanego w metodach i funkcjach.


Rozwój

ARuch w CVS w tym tygodniu odbywał się w następujących pakietach: Auth, Cache_Lite, DB_DataObject, Image_Transform, Math_Vector, MDB, Net_CheckIP, Net_DNS, NetIPv4, PECL::smbc, PECL::tclink, Perm_LiveUser, PHPDoc, SOAP, Tree, Validate.

Nowa i uaktualniona dokumentacja

Zmiany i dodatki w PECL::Soap, Net_IPv4 i dokumentacji PEAR powinny się pojawić w tym tygodniu.

Odwiedź stronę PWN
PHP PEAR Weekly News is copyrighted © 2001, 2002 The PHP Group
All rights reserved.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: rashid.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →