A w nim m.in. wywiad z „Grażyną Staniszewską, senatorem, przewodniczącą Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży (w poprzedniej kadencji), koordynatorem projektu Interkl@sa”. Że przytoczę fragment: „P: Dlaczego rząd nie zdecydował się na wyposażenie pracowni w Linuksa na wzór liceum w Szczytnie? O: W tym roku MEN przeprowadził sondaż wśród koordynatorów edukacji informatycznej i władz lokalnych, czy szkoły gotowe byłyby przejść na Linuksa. Nie ma takiej gotowości. Standard, który wybiera MEN, jest wynikiem konsultacji z pracującymi w terenie i mającymi informacje z pierwszej ręki na temat tego, co się dzieje w szkołach. Nauczyciele są bardzo konserwatywni, niechętnie stosują nowości. Z nową platformą powinny iść intensywne szkolenia i odpowiednie programy edukacyjne. Prawie wszystko, co można dostać na rynku, jest na platformie Windows, a na niezbędne szkolenia nie ma pieniędzy. Naszym priorytetem było uzyskanie pieniędzy na początek na sprzęt i w efekcie jedyną wyrwą w monopolu są MacIntoshe”.

Aż się cos ciśnie na usta… Nauczyciele są konserwatywni, ale to nie przeszkodziło MEN we wprowadzeniu gimnazjów, gimbusów (za które płacą gminy), nowych matur, itd. itp. Z kolei MS, który daje „oprogramowanie o wartości 3 tys” jest wspierany i promowany przez przedstawicieli polskiego rządu. Coś tu nie tak. Być może nowy minister edukacji, oprócz wycofania nowej matury, zdecyduje się i to zmienić.
Dalej mamy wiele innych interesujących artykułów; Waszej uwadze polecam zwłaszcza „HURD i architektura mikrojądra” Pawła Pisarczyka. Interesujący jest również materiał „Nowa twarz Internetu” by GWIDO (Mono, dotGNU, SOAP…), „Poprawianie po UE” prof. Kutyłowskiego (o podpisie elektronicznym), „Postfix” Bartosza Jakubskiego, jak również artykuły o szybkim Ethernecie i VPN.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: arturs.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →