Jest 01:45 14.10.2001 czasu polskiego 🙂 Dosłownie przed kilkoma minutami wydana została Samba 2.2.2. Jest to najnowsze stabilne wydanie tego pakietu, które rodziło się w bólach przez ostatnie trzy tygodnie. Od pojawienia się wersji 2.2.1 minęło trochę czasu, więc i zmian jest dość sporo. Poniżej główne:

  • dołączenie (pomimo pewnych problemów) demona winbindd,
  • istotne poprawki w kodzie blokowania oplock,
  • możliwość wyłączenia wsparcia dla drukowania WinNT i automatycznego ściągania sterowników drukarek,
  • poprawiona obsługa roaming profiles dla Win2k SP2,
  • nowe backend’y bazy SAM – oprócz tradycyjnego smbpasswd, jest też LDAP, Samba TDB i NIS+
  • poprawiona obsługa SSL


Nowy demon – winbindd – wprowadza możliwość obsługi użytkowników sieci *BEZ* konieczności posiadania lokalnych kont w /etc/passwd. Dostarcza również rozwiązania single sign on dzięki modułowi pam_winbind. Został wypuszczony pomimo wykrytych ostatnio problemów z przeciekami pamięci. Większość została poprawiona, lecz okazało się, że zarządzanie połączeniami powinno zostać przekonstruowane. Ponieważ wielu dostawców zaczęło wykorzystywać winbind w swoich rozwiązaniach, zdecydowano się na wydanie aktualnego winbind’a, natomiast przekonstruowany kod – po testach – wejdzie w skład wydania 2.2.3. Warto pamiętać, że nie jest on domyślnie instalowany !
Wyłączenie wsparcia drukowania WinNT (spoolss) jest przydatne gdy użytkownicy z lokalnymi prawami administratora próbują użyć sieciowej drukarki serwowanej przez Sambę. Wyłączenie repozytorium sterowników drukarek pozwala wymusić na klientach WinNT/2k posiadanie lokalnych sterowników i traktowanie drukarek jako lokalnych.
Obsługa roaming profiles dla Win2k jest ukłonem w stronę środowisk które już nie zdołały (zdaje się że już nie można), albo nie chciały zdobyć WinNT. Samba całkiem przyzwoicie działa jako PDC dla hostów Windows 2000. Wprowadzono też małe obejście problemu profilów z Win2k SP2. Za mało tu jednak miejsca, żeby to wyjaśniać 🙂
Nowe backend’y umożliwiają teraz wykorzystanie baz TDB, NIS+ lub LDAP jako bazy użytkowników. Domyślnie włączony jest tradycyjny plik smbpasswd, lecz używając parametrów podczas konfigurowania (przed kompilacją), można sobie wybrać inny. Kod obsługi LDAP jest zupełnie nowy i wspiera również LDAPv3 TLS.
Obsługa SSL obejmuje zgodność współpracy z OpenSSL oraz kilka nowych parametrów. Oczywiście obsługę SSL trzeba najpierw włączyć, żeby móc z niej korzystać.
Poniżej zawartość oryginalnego pliku WHATSNEW.txt
http://us1.samba.org/samba/whatsnew/samba-2.2.2.html
Archiwalny news dodany przez użytkownika: mimir.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →