Poniżej polskie tłumaczenie kolejnego odcinka wiadomości ze świata Fedory. Zapraszamy do lektury.
Witamy w 53 wydaniu Fedora Weekly News (FWN), cotygodniowym newsletterze społeczności Fedory. Najnowsze wydanie można zawsze znaleźć tutaj.
Aktualizacja stanu Fedory Core 4
Bill Nottingham ogłasił na fedora-announce-list:
Jak zwykle, opiekunowie Fedory Core planują przenieść Fedorę Core 4 do projektu Fedora Legacy wraz z wydaniem Fedory Core 6 test 2. Aktualnie jest to zaplanowane na 19 lipca 2006:
CEO Red Hata stwierdził, że Linux powinien zostać standardem USA
Zgodnie z artykułem opublikowanym ostatnio w eWeek:
Szulik był mówcą otwierającym konferencję C3 27 czerwca. W swoim przemówieniu mówił o najsłynniejszym z produktów Open Source, Linuksie, działającym na 13 platformach sprzętowych, obejmującym swoim zasięgiem od laptopów po komputery typu mainframe, oraz że wkrótce będzie prawdopodobnie działał również na komputerach kieszonkowych i inteligentnych telefonach.
W swoim szeroko zakrojonym przemówieniu, Szulik powiedział również, że programy takie jak Firefox pomagają zwiększyć zainteresowanie oprogramowaniem Open Source, a pomysły takie jak inicjatywy NSA, aby stworzyć zaufaną wersję Linuksa mogą doprowadzić do sytuacji, w której oprogramowanie Open Source stanie się standardem w Stanach Zjednoczonych, tak jak już się to dzieje w innych krajach.
Prośba o testowanie: rodzina czcionek DejaVu 2.7
Nicolas Mailhot napisał przez e-mail:
Zachęcam do testowania DejaVu. DejaVu jest najpopularniejszą wolną pochodną rodziny czcionek Bitstream Vera. DejaVu obecnie jednoczy forki Very, zapoczątkowane faktem, że Vera nie będzie aktualizowana ani naprawiana (http://www.gnome.org/fonts/ pokazuje, że ostatnia wersja Very została wydana 16 kwietnia 2003r.). Jest proponowana jako domyślna czcionka Fedory Core 6.
- http://fedoraproject.org/wiki/Fonts/DejavuFeedbackCall
- http://www.redhat.com/archives/fedora-extras-list/2006-June/msg01126.html
Lista mailingowa dla pytań o „K-12 Open Source”
Steve Hargadon napisał na fedora-education-list:
Obecnie pracuję nad książką o wykorzystaniu wolnego oprogramowania w szkołach K-12, więc uruchomiłem listę mailingową z tej okazji na [1]. Kiedy odpowiedzi na początku będą limitowane, ogłoszę tę listę na NECC w naszym laboratorium Open Source, jak i podczas naszej sesji „Birds of Feather na K12 Open Source”.
DesktopLinux: Fedora Core 6 Test 1 wzywa
Steven J. Vaughan-Nichols napisał w DesktopLinux:
Pierwsze wydanie cyklu produkcyjnego Fedory Core 6, dostępne dla architektur i386, x86_64 oraz ppc/ppc64, łącznie z MacIntelami, jest już dostępne do ściągnięcia.
OpenOffice.org 2.0.3 już tu jest
Nawiązując do listy ogłoszeniowej openoffice.org:
OpenOffice.org 2.0.3 jest już gotowy do pobrania, trzy miesiące po wydaniu 2.0.2. To najnowsze wydanie zawiera mieszankę nowych funkcji, poprawek błędów i bezpieczeństwa oraz pokazuje determinację Społeczności OpenOffice.org, aby utrzymać jego pozycję jako światowego lidera pakietów biurowych open source.
- http://development.openoffice.org/releases/2.0.3.html
- http://www.openoffice.org/security/bulletin-20060629.html
QEMU – system wirtualizacji dla świata open source
Zgodnie z artykułem opublikowanym ostatnio w LinuxInsider:
W przypadku uruchamienia x86 na x86, QEMU staje się programem wirtualizującym. Znaczna część z emulacji jest pomijana, a nowy moduł KQEMU Accelerator pozwala QEMU wykonywać zarówno kod użytkownika, jak i kod jądra prawie z pełną prędkością. (Kod użytkownika jest wykonywany z pełną prędkością; zgodnie z oceną Bellard, 90 procent kodu jądra również zostanie wykonana z pełną prędkością, kiedy moduł jest aktywny).
Gdy akcelerator jest uruchomiony, emulator QEMU po prostu bada kod, aby sprawdzić, czy może być wykonany natywnie i przesyła go do akceleratora. Kod jest wykonywany z pełną prędkością do następnego wyjątku, przerwania, albo dostępu do wirtualnego urządzenia; wtedy wkracza QEMU, aby dostarczyć usługi potrzebne do utrzymania wirtualnego środowiska.
Red Hat Fedora 5 Unleashed Book Giveaway Winner
Tak jak obiecałem w poprzednim wydaniu FWN, mamy zwycięzcę konkursu na książkę (Red Hat Fedora 5 Unleashed). Zwycięzcą jest Eric Pedersen z Nowego Jorku w USA. Gratuluję! BTW większość z tego, co wysłaliście, zostało umieszczone w wiki Projektu Fedora na stronie User Testimonials.
Fedora Weekly Reports 2006-06-26
Mamy nową inicjatywę mającą na celu raportowanie wiadomości zarządu, jak również Meeting Minutes z każdego podprojektu społeczności Fedory w celu gromadzenia informacji o tym co zachodzi we wszechświecie Fedory w łatwo strawny i dostępny sposób.
Aktualizacje Fedory Core 4 i 5
W dniach 26 czerwca – 02 lipca, Projekt Fedora udostępnił 7 aktualizacji Fedory Core 4 zawierających trzy poprawki bezpieczeństwa.
W dniach 26 czerwca – 02 lipca, Projekt Fedora udostępnił 34 aktualizacje Fedory Core 5 zawierające dwie poprawki bezpieczeństwa.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: fwn.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.