W serwisie BetaNews pojawiła się informacja o rozpoczęciu przez firmę Microsoft projektu Open XML Translator, który w założeniu ma umożliwić łatwą konwersję pomiędzy formatem Open XML zaprojektowanym przez Microsoft, a opracowanym przez fundację OASIS (której członkiem jest zresztą m. in. sam Microsoft) i zatwierdzonym jako standard ISO, formatem OpenDocument. Informacja o samym projekcie pojawiła się na blogu jednego z pracowników firmy, który odpowiada za obsługę formatów zapisu dokumentów w pakiecie MS Office.
Aktualizacja: Jarosław Staniek przygotował uzupełnienie .

Co ciekawe opisywane oprogramowanie umieszczono w serwisie SourceForge i udostępniono na wolnej licencji BSD. Projekt ma być gotowy pod koniec tego roku (zatem przed planowaną premierą pakietu MS Office 2007). Na razie dostępna jest wersja beta programu, który umożliwia konwersję dokumentów Worda 2007 (*.docx). W planach jest jednak dodanie obsługi pozostałych typów dokumentów oraz współpraca ze starszymi wersjami pakietu (nie wiadomo na razie którymi dokładniej). Jest to zdecydowanie dobra wiadomość dla wszystkich użytkowników pakietów biurowych, zmęczonych wzajemną niekompatybilnością dostępnych pakietów. Dotychczasowe doświadczenia z obsługą różnych standardów w oprogramowaniu Microsoftu nie pozwalają jednak na zbyt daleko idący entuzjazm. Wiele osób (m. in. czytelnicy Slashdota) obawia się, żeby nie powtórzyła się historia z obsługą kanałów alfa w plikach PNG lub standardów W3C, złośliwie określana jako „zaadaptowanie i rozszerzenie” standardu.
Niepokój może budzić również to, że obsługa OpenDocument będzie dostępna jako dodatek do pakietu. Może być to przeszkodą na drodze do upowszechnienia się standardu organizacji OASIS, ponieważ będzie wymagało skłonieniu użytkowników do oddzielnego instalowania wtyczki, co jak wiadomo, często skutecznie odstrasza mniej zaawansowanych użytkowników komputerów i co bardziej skostniałe instytucje.
Chociaż może tym razem firma z Redmond zrobi nam miłą niespodziankę i dostarczy wtyczkę jako część domyślnej instalacji swojego oprogramowania?
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Marcin Biernat.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →