Zapraszam do lektury kolejnego odcinka wiadomości ze świata Debiana!

Witaj w dwudziestym siódmym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem.
Andreas Barth ogłosił, że grupę ds. wydania zasiliło czterech nowych asystentów. Krążą plotki o rozpoczęciu portu Debiana na ostatnio opublikowany system Minix 3. Steve Kemp zaznaczył, że stał się pełnoprawnym członkiem grupy ds. bezpieczeństwa, która teraz składa się z 4 osób.
Pythona polityka przejścia.Raphaël Hertzog zaraportował, że infrastruktura związana z polityką przejścia jest już na miejscu. Instrukcje zawierają szczegółowe opisy w jaki sposób uaktualniać istniejące pakiety pythona. Około 60 % modułów pythona zostało już zaktualizowanych i pozostało jedynie 100 paczek do zaktualizowania.
Hiszpański Planet Debian. David Moreno Garza poinformował, że hiszpański wariant popularnego agregatora danych Planet Debian został uruchomiony pod adresemplaneta.debian.net, skupiając w tym momencie 10 osób. Chętne osoby, piszące na temat Debiana w języku hiszpańskim są mile widziane we wzięciu udziału w projekcie.
Pięć lat DWN. Martin 'Joey’ Schulze przygotowywał cotygodniowe wiadomości ze świata Debiana przez ostatnie pięć lat. DWN jest tygodnikiem online informującym o tym co dzieje się w społeczności Debiana i został opublikowany po raz pierwszy w 1999 roku przez Joeya Hessa. Serdeczne podziękowania dla wszystkich mających wkład w jego rozwój przez ostatnie siedem lat. Jeśli chcesz pomóc przeczytaj stronę o tym traktującą i przyłącz się!
Wybór pakietów dla Debian Live. Daniel Baumann poprosił o sugestie dotyczące wyboru pakietów dla trzech obrazów Debian Live tak by spełnić oczekiwania użytkowników jak najlepiej. Mały obraz będzie zawierał jedynie pakiety o priorytecie standard, a trzy większe najpopularniejsze środowiska biurkowe: GNOME, KDE, XFCE.
Wiadomości od lidera projektu. Steve McIntyre ogłosił, że wkrótce pojawi się kolejna wersja Sarge w którym po raz pierwszy zaktualizowany zostanie debian-installer. Dodał również, że wydanie etch nadal planowane jest na koniec roku i poprosił o pomoc. Przytoczył też raport z wycieczki na Kubę Davida Moreno Garza.
Grupa Debian Flash. Paul Wise ogłosił powstanie grupy Debian Flash której celem jest wspieranie społeczności wolnego flasha. Dla pakietów debianowych powstał na Aliocie projekt pkg-flash. Opiekunowie pakietów związanych z flashem zaproszeni są do udziału w projekcie i dodawanie swoich pakietów.
Skrypty LSB Scripts i wiele linii wyjścia. Martin Krafft zastanawiał się jak zaimplementować skrypt init zgodny z LSB, który na wyjściu wyświetlałby wiele linii. Daniel Jacobowitz zasugerował by w zamian generować całkowicie niezależne linie.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • cvschangelogbuilder — Perl utility to generate ChangeLogs or HTML CVS reports.
 • democracyplayer — GTK+ based RSS video aggregator.
 • dialign — Segment-based multiple sequence alignment.
 • emacs-jabber — Jabber client for Emacsen.
 • kalign — Global and progressive multiple sequence alignment.
 • kscope — Source editing environment for KDE.
 • latexmk — Perl script for running LaTeX the correct number of times.
 • mp3val — Program for MPEG audio stream validation.
 • nexuiz — 3D network deathmatch game.
 • num-utils — Programs for dealing with numbers from the command line.
 • otrs2 — Open Ticket Request System Version 2.
 • postgis — Geographic objects support for PostgreSQL.
 • probcons — PROBabilistic CONSistency-based multiple sequence alignment.
 • rcov — Code coverage tool for Ruby.
 • swapspace — Dynamic swap space manager.
 • texlive — TeX Live: A decent selection of the TeX live packages.
 • tworld — Chip’s Challenge Game Engine Emulation.
 • xprintidle — Small utility that prints user’s idle time in X.
 • xwota — GTK client to the WOTA Database.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 1 pakiet. Poszukiwani są dla niego nowi opiekunowie. W sumie jest już 315 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:. Aby dowiedzieć się, które pakiety zainstalowane w Twoim systemie mają status osieroconych skorzystaj z programu wnpp-alert z pakietu devscripts

Pakiety usunięte. W zeszłym tygodniu usunięto 3 pakiety z archiwum Debiana:

 • gandalf — C library for image processing and computer vision
  Bug#263047: Request of QA, old, unused, unmaintained, rc buggy
 • intuitively — Automatic IP configuration detection for laptops
  Bug#304169: Request of maintainer, obsolete, alternatives exist
 • bcm43xx — Broadcom 43xx Wireless LAN driver module for Linux 2.6.15-1-amd64
  Bug#374990: Request of maintainer, unsupported in kernel 2.6.16, superseded by 2.6.17

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Bartosz Feński aka fEnIo, Lech Karol Pawłaszek, Marcin 'iwi’ Iwiński.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: fEnIo.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →