Zachęceni wcześniejszymi artykułami o Emacsie, czekacie z niecierpliowścią na ciąg dalszy. Oto więc kolejna porcja wskazówek:

  • Edycja plików html: jest prostsza niż w vi. Wystarczy uruchomić emacsa z nazwą pliku.html, a edytor zostanie uruchomiony w trybie pozwalającym łatwo edytować HTML. Oprócz podświetlanej składni mamy do dyspozycji różne skróty klawiszowe. Warto zacząć od C-c Enter; wiele znaczników można wstawić wpisując C-c C-c litera, gdzie litera to np. i (wstawianie obrazka), h (wstawianie odnośnika), – (linia pozioma), u (lista nieuporządkowana, o (uporządkowana), l (element listy), r (przełącznik), a (kotwica), c (czekboks).
  • Jeśli znudził nam się man, zawsze można liczyć na woman. W tym celu wydajemy polecenie woman (alt-x woman, ESC x woman). Dzięki temu otrzymujemy wygodną przeglądarkę stron podręcznika systemowego z podświetlaniem składni. Poruszanie się po womanie jest opisane w dokumentacji do tego trybu (alt-x describe-mode).
  • Piszemy list do koleżanki. Chcemy się umówić na najważniejszą w życiu randkę. Ona nie zna miejsca. Co robimy? Bez wychodzenia z Emacsa piszemy alt-x picture-mode i rysujemy mapkę. Po zakończeniu – alt-x picture-mode-exit.

Archiwalny news dodany przez użytkownika: arturs.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →