Jak zapewnie część z Was wie, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji postanowiło zorganizować cykl warsztatów poświęconych rozmaitym tematom mającym wpływ na działanie obywateli w sieci. Jednym z tematów, w których mam przyjemność reprezentować Polską Grupę Użytkowników Linuksa, jest budowa modeli biznesowych. Cel grupy został zdefiniowany jako „opracowanie raportu, który ma wskazać nie tylko to, co przeszkadza obecnie, ale równieź wskazać to, czego możemy uniknąć w przyszłości, chociażby przy implementacji europejskich przepisów. Zespół chce też wypracować konkretne propozycje i rekomendacje.”.

Chciałbym, by końcowy raport odzwierciedlał problemy, na które napotyka również mały biznes działający w sieci – nieduże firmy, startupy itp. Dlatego zwracam się do Was z prośbą o zwrócenie uwagi, jakie przepisy przeszkadzają – lub jakich brakuje – by sieciowo-biznesowa aktywność była możliwa.
Chodzi tu o zarówno tematy związane z techniczną stroną sieci – jak np kwestie związane z cookies – jak również inne aspekty prawa – np zakaz przechowywania numerów kart kredytowych przez przedsiębiorców (kłopot przy usługach opłacanych przez prenumeratę) czy trudności przy bankrutowaniu firm z o.o. (problem dla startupów). Również sugestie zmiany prawa tak, by ułatwiało ono życie przedsiębiorcom, są mile widziane (idealnie z przykładem państw, w których coś działa lepiej niż u nas).
Całość będzie musiała się wpasować w konkretną tabelę, więc jeśli jest to możliwe, proszę by uwagi zawierały następujące informacje:

  • Przepis obowiązującego na terytorium RP prawa lub stosowana przez odpowiedni organ jego interpretacja albo określony problem stanowiące barierę prawną, która utrudnia realizację danego modelu prowadzenia działalności gospodarczej w sieci Internet.
  • Na czym polega utrudnienie w realizacji określonego modelu prowadzenia działalności gospodarczej w sieci Internet? Jakie mogą być konsekwencje braku zmiany przepisu lub przyjętej interpretacji?
  • Rodzaj działalności gospodarczej (ze szczególnym uwzględnieniem modelu biznesowego), którego dotyczy bariera prawno-instytucjonalna.
  • Na czym mogłaby polegać zmiana danego przepisu lub jego interpretacji? Na czym mogłoby polegać rozwiązanie danego problemu?

Zapraszam do zgłaszania swoich sugestii e-mailem do mnie (lukasz(at)jachowicz.com) lub w komentarzach pod tym tekstem.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →