W Cieszynie w ubiegły wtorek ruszyło ogólnopolskie Centrum Informacyjne Służby Celnej, w skrócie Info SC. Z Linuksem, Postgresem, Apache i PHP w tle.

W Info SC można uzyskać informacje na temat spraw związanych z akcyzą, cłami, grami i zakładami wzajemnymi, ochroną własności intelektualnej i innymi sprawami, które są obecnie w obszarze działania polskiej administracji celnej. Pod specjalnym numerem telefonu oraz adresem e-mail dyżurują specjaliści, którzy podpowiedzą m.in. jakie pamiątki można przywozić z zagranicy, aby podczas odprawy celnej nie narazić się na konfiskatę i odpowiedzialność karną.
Temat zauważyły publiczne media, m.in. TVP, śląska TVS, kilka lokalnych rozgłośni radiowych i portali. Wszyscy zapomnieli o jednej, a chyba dosyć istotnej rzeczy: system informatyczny Info SC wspomagający wiedzę celników oparty jest na przystosowanym do realiów administracji produkcie webowym z grupy free software, posadowionym na Linuksie. Dlaczego? Po pierwsze miało być tanio, a zarazem skutecznie, i to najlepiej własnymi siłami. W ruch poszedł więc SourceForge i testy narzędzi wspomagających quasi-bazy wiedzy. Po kilkunastu testach wybór padł na PHPMyFAQ i to narzędzie ostatecznie zagościło na maszynach ośrodka, chyba z tego względu, że najlepiej wpasowało się oczekiwania użytkowników.
Wdrożenie okazało się trudne, bo narzędzie wymagało spolszczenia, poprawy oczywistych błędów, oraz dostosowania do niektórych specyficznych potrzeb instytucji. Po kilku miesiącach wdrożenie zakończyło się i w tej chwili można już mówić o pełnym sukcesie.
Czym więc służba celna powinna się oprócz statystyk pochwalić to na pewno tym, że używa narzędzia, na którego licencję nie wydała ani złotówki, może go używać w dowolnej liczbie instancji, czy wreszcie tym, że wsparcie dla narzędzia posiada całkowicie we własnych szeregach.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: DarGrze.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →