Choć w kuluarach mówiło się o tym od dawna, dopiero dziś wiadomość stała się oficjalna – sieć Żabka została zlinuksyzowana. Poniżej oficjalna informacja firmy Novell.

Żabka – najnowocześniej zarządzana sieć sklepów convenience w Polsce
Największe wdrożenie linuksowe w Polsce oparte na komercyjnej dystrybucji SUSE Linux Enterprise Server
Poznań, 15 kwietnia 2008 – Żabka Polska S.A – właściciel największej w Polsce sieci sklepów typu convenience prowadzonych pod marką Żabka – zakończyła proces wdrażania systemu operacyjnego IT opartego na rozwiązaniu SUSE Linux Enterprise Server firmy Novell. To największe w Polsce rozwiązanie linuksowe zapewni obsługę wszystkich – prawie 2000 – sklepów Żabka w kraju. Umożliwi spółce korzystanie z niezawodnej, bezpiecznej, a przede wszystkim centralnie zarządzanej platformy sieciowej, współpracującej jednocześnie z wewnętrznym środowiskiem informatycznym firmy, wykorzystującym Microsoft Windows.
Zainstalowana platforma SUSE Linux jest także przyjazna środowisku. Daje możliwość stosowania wirtualizacji serwerów w celu ograniczenia zużycia energii potrzebnej do zasilania i klimatyzowania urządzeń IT.
„Osadzając nasze rozwiązanie biznesowe na serwerach Novell SUSE Linux Enterprise osiągnęliśmy cel, którym było zbudowanie niezawodnego, centralnie zarządzanego środowiska obsługi sieci sklepów” – ocenia realizację przedsięwzięcia dyrektor informatyki Żabki, Maciej Kląskała. – „Co więcej, dzięki temu jesteśmy przygotowani na rozbudowę i szybkie uruchamianie kolejnych, stale przybywających sklepów”.
Nowe rozwiązanie biznesowe do obsługi sklepów sieci Żabka zostało opracowywane pod kątem zastosowania rozwiązań open source i ich współpracy ze środowiskiem biurowym w centrali spółki. Rozważane było m.in. wykorzystanie dostępnych bezpłatnie systemów Linux. Z uwagi na konieczność zapewnienia wysokiego stopnia niezawodności i ciągłości działania rozwiązania (sklepy pracują w godzinach 6.00–23.00, przez 7 dni w tygodniu) oraz wsparcia technicznego dla wszystkich placówek w całej Polsce, zdecydowano o wyborze platformy SUSE Linux Enterprise. Jest to jedna z dwóch wiodących na świecie dystrybucji Linuksa do zastosowań biznesowych, przy czym tylko producent systemu SUSE Linux posiada biuro w Polsce, które zatrudnia zespół konsultantów i pracowników pomocy technicznej. Drugim powodem wyboru SUSE Linux była gwarancja interoperacyjności systemów Windows i SUSE Linux, wynikająca ze ścisłej współpracy obu producentów.
Z uwagi na model i rozmiary sieci typu convenience środowisko informatyczne Żabki jest bardzo rozproszone. Dlatego największe oszczędności w zakresie IT wynikają z możliwości wprowadzenia centralnego systemu zarządzania tym środowiskiem. Wykorzystano do tego mechanizm AutoYaST wbudowany w SUSE Linux Enterprise oraz oprogramowanie Novell ZENworks Linux Management, które służy do centralnego zarządzania rozbudowaną, rozproszoną po całym kraju siecią. ZENworks Linux Management zapewnia m.in. zdalne katalogowanie zasobów sieci, zarządzanie lokalnymi systemami i ich aktualizacjami oraz zarządzanie aplikacjami (obsługa sprzedaży, magazynów, komunikacja w ramach sieci rozległej itp.). Procedura stworzenia całkowicie zautomatyzowanego mechanizmu instalacji i konfiguracji zasobów sieci została opracowana przy współpracy z polskim działem Novell Professional Services.
Więcej informacji o sieci sklepów Żabka: www.zabka.pl
Informacje dodatkowe:
Żabka Polska SA
Żabka Polska SA jest właścicielem największej w Polsce sieci sklepów typu convenience prowadzonych pod marką Żabka. W ciągu ponad 10 lat działalności na krajowym rynku zdobyła pozycję niekwestionowanego lidera tego segmentu handlu polskiego. Sieć sklepów Żabka to nowoczesna i przyszłościowa koncepcja handlu detalicznego, która ma na celu przede wszystkim zapewnienie klientom wygody w dokonywania zakupów. Wychodząc naprzeciw potrzebom konsumentów – w niemal 2000 sklepów Żabka – oferowane są najlepsze markowe produkty i usługi.
W 2007 roku 100% udziałów Żabka Polska SA zostało zakupione przez czesko-słowacki fundusz inwestycyjny Penta Investments. Nowy właściciel kontynuuje strategię rozwoju spółki i dalszą rozbudowę formatu convenience w Polsce. Doświadczenie firmy na rynku krajowym planuje wykorzystać na rynku czeskim. W kwietniu w Pradze otwarto pierwszy sklep sieci. Do końca roku zaplanowano otwarcie 50 placówek.
Wizja firmy Żabka Polska SA zakłada umacnianie pozycji największej i nowoczesnej sieci sklepów typu convenience w Polsce. Podstawowym celem firmy jest stały rozwój sieci, efektywna obsługa sklepów oraz stworzenie wyjątkowej oferty towarów i usług, zaspokajającej maksimum potrzeb lokalnych społeczności. Aby zrealizować tę misję sklepy sieci Żabka posiadają dogodne lokalizacje i charakteryzują się powierzchnią sprzedaży – ok. 70 m², umożliwiającą szybkie i wygodne zakupy. Sklepy są czynne od 6.00 do 23.00 przez 365 dni w roku.
Penta Investments
Penta Investments, to czesko-słowacka grupa funduszy inwestycyjnych, która powstała w 1994 roku. Ma udziały w niemal 20 spółkach zajmujących się branżą farmaceutyczną, budową samolotów, zakładami bukmacherskimi, energetyką oraz metalurgią, a także FMCG. Majątek firmy według informacji funduszu w 2007 roku wart był 860 mln euro.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →