5 lutego 2008 (wtorek) o godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie pt. “Piraci z internetów. Kino, prawo, kultura”, poświęcone wyjątkowo trudnym w dobie internetu związkom kinematografii i praw autorskich.

Spotkanie otworzy polska premiera dokumentu pt. “Steal This Film 2″, poświęconego kwestii kulturowych i społecznych skutków kopiowania kultury w internecie. Według twórców filmu wymiana plików z pomocą sieci peer-to-peer stanowi radykalnie nową formę dystrybucji, która zakłóca istniejący obieg kultury – a jednocześnie nie da się już powstrzymać. Zresztą udostępniony na początku tego roku film, przygotowany przez grupę działaczy “The League of Noble Peers”, sam jest przykładem legalnej dystrybucji z pomocą sieci.
Po projekcji odbędzie się dyskusja na temat nowatorskich sposobów produkcji i dystrybucji kultury na przykładzie kinematografii oraz związanych z tymi nowościami nadziejami i zagrożeniami. Będziemy rozmawiać m.in. o stanie prawa w Polsce: o trudnościach wynikających z obecnego kształtu prawodawstwa; o sposobach odpowiedniej regulacji nowych technologii; oraz o możliwości wspierania sfery tak zwanej sfery wolnej kultury – opartej na swobodnej wymianie i zapożyczaniu twórczości. Pojawią się też wątki takie jak spór wokół istnienia serwisów z napisami do filmów, udostępnianie w internecie archiwów filmowych czy działania polskich twórców starających się wykorzystać możliwości, jakie otwierają nowe media.
Dyskusję poprowadzi Alek Tarkowski (Creative Commons, ICM UW). Gośćmi spotkania będą Dawid Marcinkowski, reżyser interaktywnego sieciowego projektu filmowego “Sufferosa”, Jakub Duszyński, dyrektor artystyczny w Gutek Film oraz prawnik Krzysztof Siewicz (Kancelaria Prawna Grynhoff Woźny i Maliński, Creative Commons Polska).
Miejsce spotkania to Stara Drukarnia przy ul. Ogrodowej 31/35 (róg Żelaznej), w pobliżu Klubokawiarnii Chłodna 25 w Warszawie.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Alek Tarkowski.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →