Zgodnie z zapowiedziami, które poczynił Mike Schroepfer na swoim blogu Mozilla planuje wznowić prace nad rozwiązaniami dla platform mobilnych. Plany te zakładają uczynienie z urządzeń mobilnych wiodącej platformy dla rozwiązań Fundacji. Planowana wersja Firefoksa zakłada wykorzystanie rozszerzeń XUL oraz zwiększenie zespołu o pełnoetatowych programistów tylko dla tego produktu.
Największym problemem jest to, że na rynku jest już sporo graczy o ugruntowanej pozycji w tym segmencie.

Schroepfer cytuje kilka wskaźników, które podkreślają, m.in. wzrost powszechności osobistych rozwiązań mobilnych, wzrost wydajności sprzętu mobilnego oraz pojawiające się usprawnienia architektur mobilnych. Dzięki części z tych czynników – jak podkreśla Schroepfer – nie trzeba będzie tworzyć całkowicie oddzielnego rozwiązania dla platform mobilnych, ale można będzie wykorzystać wspólny silnik z rozwiązania desktopowego.
Nie jest tajemnicą, że interfejs zbudowany na bazie XUL framework posiada dużą niezależność od platformy – jednak odbywa się to kosztem sporego wykorzystania zasobów systemowych.
Prowadzone są już obecnie prace nad kilkoma rozwiązaniami, np. bazująca na silniku Gecko – przeglądarka na Nokii N800, czy rozwiązanie Intela dla mobilnej platformy OSS MID – bazujące na Firefoksie.
Tym samym – jak twierdzi Schroepfer – prace nad dedykowanym projektem Mozilla Minimo zostaną wstrzymane.
Jeśli plany Mozilla się powiodą może to mieć krytyczne znaczenie dla rozwiązań OSS na platformy mobilne i zmienić rozkłąd sił na rynku zdominowanym obecnie przez takie produkty jak WebKit, Opera, czy Internet Explorer.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: ptad.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →