Upowszechnienie dostępu do zgromadzonych w Archiwach Państwowych informacji i materiałów jest jednym z priorytetów nowej polityki archiwalnej. Na liczących 250 km bieżących półkach polskich archiwów można odnaleźć wszystko na temat Polski od początków jej istnienia. Archiwa pozwalają nie tylko na badanie losów królów. W zbiorach archiwalnych znajdziemy dane dotyczące naszych przodków, przepisy kulinarne sprzed wieków, miliony fotografii i wiele, wiele innych informacji. Aby ułatwić i spopularyzować dostęp do tych materiałów Archiwa rozpoczęły projekt masowej digitalizacji archiwaliów.

W związku z tym powstaje centralne państwowe Narodowe Archiwum Cyfrowe, które zajmie się m.in.:

  • archiwizacją „dokumentu elektronicznego”,
  • digitalizacją i udostępnianiem online materiałów archiwalnych
  • informatyzacją Archiwów Państwowych,
  • tworzeniem systemów informatycznych wspierających powszechny dostęp do materiałów archiwalnych,

Ponieważ idea Narodowego Archiwum Cyfrowego zakłada wolny i nieskrępowany dostęp do informacji publicznej, twórcy NAC postawili także rozwijać systemu informatyczne w oparciu o wolne oprogramowanie i otwarte standardy. Będzie to pierwszy w Polsce projekt open source rozwijany na taką skalę przez centralną instytucję publiczną. Od jego powodzenia zależy przełamanie niechęci i obaw administracji państwowej do otwartego oprogramowania. Czy się uda? To zależy także od Was.
Zaproszeni do udziału w projekcie są wszyscy entuzjaści open source. Miejscem kontaktowym jest internetowe forum archiwalne iFAR gdzie znajdziecie więcej informacji na ten temat.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Rafał Magryś.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →