Ciekawe wiadomości doszły do nas zza „małej kałuży”. Po masowych protestach spowodowanych wypuszczeniem przez BBC iPlayera, oprogramowania służącego do oglądania materiałów brytyjskiej sieci telewizyjnej, w wersji tylko dla MS Windows, BBC została zobowiązana do umożliwienia korzystania z jego funkcjonalności również posiadaczom innych systemów operacyjnych. Od premiery iPlayera do podjęcia takiej decyzji upłynęło około 1.5 miesiąca.
Tymczasem w Polsce sytuacja zamiast na lepsze, zmienia się na gorsze. O internetowych projektach TVP pisaliśmy już nieraz – w dalszym ciągu sytuacja nie uległa poprawie. Wręcz przeciwnie, coraz więcej materiałów przestaje być dostępnych nawet dla tych, którzy korzystają z plików windowsowych do uruchomienia mplayera i pochodnych.

Również ITI nie śpi. Do niedawna transmisja dźwięku telewizji informacyjnej TVN24 była dostępna dla każdego zainteresowanego – za darmo. Dziś nawet płatny sygnał wideo (o darmowym audio nie wspominając) dostępny jest tylko dla użytkowników Microsoft Windows Media Playera.
TVN24 jest projektem prywatnym, decyzja o odcięciu części potencjalnych oglądających jest ich prawem, z którego skorzystano. Jednak Telewizja Polska finansowana jest m.in. z płaconego przez nas wszystkich abonamentu, dlaczego więc część osób ma większe prawa, niż inni? Że da się inaczej pokazuje przykład BBC, a nawet prywatnego CNN (projekt pipeline). Dlatego, korzystając z okazji, apeluję do wszystkich nadawców publicznych i prywatnych – dajcie szansę skorzystania ze swojego sygnału również tym, którzy nie odprowadzili quasi-podatku firmie z Redmond. Nie chcemy kolejnych obietnic, które składał niejednokrotnie szef iTVP. Chcemy konkretnych działań.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →