Dziś po południu Wojciech Burkot, dyrektor krakowskiego oddziału R&D Google, wysłał list do PKN przypominający oficjalne stanowisko Google Inc. (a więc i wszystkich polskich oddziałów) w sprawie OOXML (jest ono opisane dokładnie w dokumencie na stronach ODF Alliance). List zawierał również listę formalnych zastrzeżeń do proponowanego standardu:

  • brak potrzeby dla takiej normy
  • ograniczenia otwartości formatu OOXML
  • niska techniczna jakość formatu
  • niejasność licencji formatu

(Powyższe punkty są tłumaczeniem autora z angielskiego oryginału – w chwili pisania tego tłumaczenia autor nie miał dostępu do oficjalnego tłumaczenia).
Wczesnym wieczorem szef krakowskiego biura wysłał również list bezpośrednio do zastępcy prezesa PKN, w którym wskazywał na niejasności jakie miały miejsce w procesie normalizacyjnym OOXML i zwrócił się z prośbą o wstrzymanie oddania głosu przez PKN w ramach głosowania ISO do czasu wyjaśnienia wątpliwości.
Z tego co wiadomo autorowi tekstu również IBM Polska zaangażowało się w batalię przeciw OOXML – jego przedstawiciele oficjalnie oprotestowali proces normalizacyjny. Jeśli PKN przychyli się do wniosków Google i IBM, to będziemy mieli sytuację podobną jak w Szwecji: Szwedzki Instytut Standardów orzekł wczoraj, że ostatnie głosowanie dotyczące OOXML jest nieważne ponieważ przedstawiciel MS zagłosował 2 razy.
Od redakcji: Również na Węgrzech ze względu na naruszenie procedury zdecydowano się na anulowanie głosowania. Kolejny list w tej sprawie został przekazany przez FWiOO.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: morg.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →