Otwarte Standardy i Otwarty Kod to koncepcje, dzięki którym powstało wiele innowacyjnych technologii i rozwiązań. Wśród najważniejszych można znaleźć takie projekty jak Eclipse, Linux, OpenOffice.org, Mozilla Firefox, bez nich nie istniałby też internet jaki znamy. Z drugiej strony przeciwnicy tych koncepcji czasem argumentują, że przełomy technologiczne zawdzięczamy projektom zamkniętym, obudowanym patentami i murem ochrony własności intelektualne

Jaka jest przyszłość technologii? Czy idea otwartości jest w ofensywie (nawet Microsoft pod presją oczekiwań klientów stara się otwierać format OO XML), czy też w defensywie (Internet wydaje się być zagrożony nowymi, zamkniętymi standardami przesyłu informacji)? Jaka jest rola i siła społeczności w ustanawianiu nowych standardów informatycznych – to główne tematy dyskusji z gośćmi panelu:
Robert Sutor – Wiceprezes Korporacji IBM ds Otwartego Kodu i Otwartych Standardów. Ekspert w zakresie interoperacyjności, neutralności technologicznej i standaryzacji. Autor popularnego w społeczności Open Source blogu na temat rozwoju społeczeństwa informacyjnego opartego na konkurencji i kooperacji.
Erik Josefsson – Electronic Frontiers Foundation, lider społeczności Otwartego Kodu w Europie. Ekspert w zakresie prawa własności intelektualnej oraz wolności obywatelskich. Jeden z liderów protestu obywatelskiego wobec przeniesienia do Unii Europejskiej amerykańskiego modelu patentowania oprogramowania.
Na wykład zapraszają: Krakowska Grupa Użytkowników Linuksa (CLUG), IT w Krakowie, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.
18:00-19:00, czwartek, 6 września 2007 sala 056, ul.Reymonta 4, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, Kraków wstęp wolny, zapraszamy
Od redakcji: My również zapraszamy, wizyta Boba Sutora w Polsce – i jego zgoda na to, by mimo napiętego programu spotkać się z nami – to wydarzenie, którego nie można przegapić… Z kolei Erik jest jedną z kilku osób, która na swoich barkach pociągnęły kampanię antypatentową w Unii Europejskiej i którym zawdzięczamy brak patentów na oprogramowanie.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: organizatorzy.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →