Od redakcji: Do niedawna w sklepach komputery z preinstalowanym Linuksem były rzadkością. Najczęściej można było je znaleźć w hipermarketach, gdzie cięto koszty w każdy możliwy sposób, oraz – od niedawna – na części komputerów produkowanych przez Della. Teraz do producentów komputerów z dostępnych z preinstalowanym Linuksem dojdzie Lenovo ze swoimi Thinkpadami. Poniżej – informacja prasowa Novella na ten temat.

SAN FRANCISCO (LinuxWorld Conference & Expo) — 6 sierpnia 2007 r. — Lenovo i Novell poinformowały o zawarciu umowy, na mocy której na wybranych notebookach z serii ThinkPad będzie instalowany fabrycznie system operacyjny Linux. Co więcej, będzie on dodatkowo objęty pomocą techniczną świadczoną przez Lenovo. Pierwsze komputery z systemem SUSE Linux Enterprise Desktop 10 firmy Novell pojawią się na rynku w czwartym kwartale 2007 r. Oferta skierowana jest głównie do klientów biznesowych i obejmuje popularne notebooki z serii ThinkPad T (przeznaczone dla typowych użytkowników w przedsiębiorstwach), niemniej urządzenia ThinkPad z fabrycznie zainstalowanym Linuksem będą również dostępne dla klientów indywidualnych.
Ścisła współpraca
Firma Lenovo po raz pierwszy obejmie pomocą techniczną zarówno sprzęt, jak i system operacyjny, natomiast Novell udostępni użytkownikom notebooków ThinkPad aktualizacje systemu.
Obie firmy od ponad pięciu lat prowadzą wspólne prace badawczo-rozwojowe. Lenovo kilka lat temu uzyskał certyfikat potwierdzający zgodność notebooków ThinkPad z systemem Linux i zaoferował klientom narzędzia do optymalizowania pracy z Linuksem na tych notebookach. Od czasu premiery przenośnej stacji roboczej ThinkPad T60p system SUSE Linux Enterprise Desktop 10 jest również objęty usługami Centrum Pomocy firmy Lenovo.
„Po wprowadzeniu na rynek komputerów ThinkPad T60p z systemem Linux obserwujemy stały wzrost liczby użytkowników notebooków z oprogramowaniem open source w takich sektorach, jak edukacja i administracja publiczna, a także w przedsiębiorstwach. Nowa oferta pozwoli na rozszerzenie naszych działań i zaoferowanie klientom dodatkowych możliwości korzystania z systemu Linux” — powiedział Sam Dusi, wiceprezes ds. marketingu produktów w dziale notebooków firmy Lenovo. „Nasza firma jest znana z nowych rozwiązań sprzętowych i programowych, takich jak klatki wzmacniające obudowy notebooków oraz rozwiązania z serii ThinkVantage Technologies. Konsekwentnie tworzymy najbardziej dopracowane komputery w branży i dostarczamy klientom najwyższej klasy rozwiązania, do których należy system SUSE Linux Enterprise Desktop 10 oferowany przez Novella”.
Notebooki ThinkPad i system SUSE Linux Enterprise — wspólne rozwiązanie dla firm
Notebooki ThinkPad T są wyposażone w najnowsze technologie Lenovo, takie jak klatka wzmacniająca górną część obudowy (zwiększająca trwałość urządzeń), ultraszybkie połączenia bezprzewodowe w technologii Ultra Connect II oraz narzędzie Battery Stretch, które wydłuża czas pracy akumulatora. Klienci uzyskają również dostęp do aplikacji dostarczanych z systemem SUSE Linux Enterprise Desktop 10, w tym do pakietu biurowego OpenOffice.org, klienta poczty elektronicznej oraz przeglądarki internetowej.
Notebooki ThinkPad z systemem Linux zostaną zaprezentowane po raz pierwszy na stoisku Novella podczas konferencji i targów LinuxWorld w dniach 6-9 sierpnia 2007 r.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →