Kilka dni temu Łukasz Horodecki zwrócił uwagę na nietypowy (na szczęście!) dopisek na najnowszej płycie zespołu L-Dópa o treści:
Uwaga! Płyta zabezpieczona przed odtwarzaniem w komputerze i chroniona przed kopiowaniem.

(dodatkowe informacje o 'zabezpieczeniu’ na stronie SP Records.)
W największym skrócie komunikat ten oznacza, że coś co wygląda na normalną płytę kompaktową z muzyką, w rzeczywistości z CD-Audio nie ma wiele wspólnego, a nabywca może mieć problemy z odtworzeniem w niektórych odtwarzaczach lub przeniesieniem muzyki na swój mp3 player.
Na szczęście tego typu praktyki są wciąż w mniejszości. Co więcej, ze sklepów mają szansę zniknąć ostrzeżenia o całkowitym zakazie kopiowania filmów i muzyki. Kolejną jaskółką zapowiadającą „wiosnę” jest w tym wypadku wytwórnia Vision, której płyty będą od dziś oznaczane komunikatem:
Wszelkie prawa są zastrzeżone chyba, że właściciel praw autorskich udzieli wyraźnej licencji. Niniejsza płyta DVD obejmująca również ścieżkę dźwiękową przeznaczona jest wyłącznie do własnego użytku osobistego. Z wyjątkiem sytuacji dopuszczalnych przez prawo lub uzyskania zgody uprawnionego z tytułu praw autorskich, jakiekolwiek powielanie, montaż, wyświetlanie, wypożyczanie, publiczne pokazy czy inne rozpowszechnianie zawartości tej płyty DVD lub jej fragmentów czy części jest bezwzględnie zabronione. Niniejsza płyta DVD nie może być przedmiotem eksportu, odsprzedaży czy dystrybucji i sprzedaży handlowej bez uzyskania odpowiedniej licencji.
Nowy komunikat ostrzeżenia został wymuszony przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK wcześniej doprowadził do zmiany ostrzeżeń na płytach wydawanych przez Warner Bros, zaś spółka Best Film dobrowolnie zrezygnowała z wprowadzania konsumentów w błąd.
Nauczka dla nas – bardzo uważnie czytajmy napisy na pudełkach i nie kupujmy tych, których producenci mają klienta w niewielkim poważaniu. Czy to coś zmieni? Tak, zwłaszcza gdy każdy przy okazji poinformuje producenta o powodach, dla których nie kupił wydanej przez niego płyty…
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →