Jak podaje Reuters – znaczące firmy rynku IT (między innymi Oracle, IBM, NEC) utworzą konsorcjum, które będzie sprzedawało w Japonii serwery i rozwiązania oparte na platformie linuksowej. Jest to pierwszy taki przypadek w historii, kiedy to potentaci IT połączą swoje siły na rynku związanym z wolnym oprogramowaniem. Firmy, z Oracle na czele, zapowiadają uruchomienie współpracy już w połowie tego roku. Do współpracy ma przystąpić ponad 10 spółek, włączając w to znaczących dostawców rozwiązań serwerowych takich jak: Hitachi, Hewlett-Packard, Dell, NTT Data.
Podjęte działania są reakcją na zapowiedź rządu japońskiego dotyczącą wytycznych wykorzystania i promowania rozwiązań Open Source i Linuksa w administracji.

Administracja centralna przeznaczyła w budżecie 2007 około 1.25 bilionów jenów ($10.4 miliarda US) na systemy IT. Szacuje się, uwzględniając administrację samorządową, że będzie to kwota około 2 bilionów jenów. Co daje w sumie około 15% wydatków na IT, włączając w to sektor prywatny. Jest więc o co powalczyć.
Rząd dostrzega, że nadmierne opieranie się na rozwiązaniach bazujących na platformie MS Windows może w efekcie przynieść ograniczenie swobody w tworzeniu rozwiązań IT oraz powodować inne szkodliwe skutki związane z niedostępnością kodów źródłowych.
Obecnie, około 78% rozwiązań serwerowych w Japonii opartych jest o MS Windows, gdy tylko 14% opartych na Linuksie – jak podaje Nikkei.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: ptad.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →