Pojawiają się komentarze do trzeciego szkicu GNU GPL v3. Nastawienie komentatorów do nowego proponowanego tekstu licencji jest różne, ale generalnie wydaje się, że wszyscy zainteresowani zgadzają się, że nowa wersja jest lepsza, niż poprzednia.

Linus Torvalds, jeden z najbardziej zaciekłych krytyków GPLv3, gdy był dostępny drugi szkic, teraz wydaje się być bardziej przekonany do nowej licencji. Torvalds przyznał, że czytając nowy szkic, pozbył się przynajmniej odczucia, że nigdy nie wybrałby tej licencji dla nowego projektu, gdyby taki zaczynał. Spodobało mu się przede wszystkim złagodzenie „anty-DRM-owej histerii”, choć nadal stoi na stanowisku, że wszelkie zapisy antytivoizacyjne to niepotrzebna próba kontrolowania sprzętu i środowiska za pomocą licencji na oprogramowanie.
Bruce Lowry, wypowiadając się w imieniu Novella, również wydaje się zadowolony. „Nic w tym szkicu nie zabrania Novellowi włączać technologie na licencji GPLv3 do SUSE Linux Enterprise, openSUSE, i innych produktów open source, teraz i w przyszłości” – stwierdził. Microsoft z kolei „uważa za nieszczęśliwą okoliczność, że FSF stara się użyć GPLv3 w celu powstrzymania rynkowych liderów przed przyszłą współpracą dla dobra klientów”.
W szkicu licencji znalazł się zapis ograniczający działanie zapisów zakazujących dyskryminujących umów patentowych do tych umów, które zostały zawarte po opublikowaniu szkicu. Obecność tego fragmentu nie została jeszcze przesądzona – jak twierdzi Richard Stallman, jego pozostawienie bądź usunięcie będzie zależało od reakcji społeczności.
Pojawiają się też komentarze, że nowy szkic jest za łagodny – w szczególności, że pozwala na oferowanie programu wyłącznie jako usługi sieciowej, nie nakazując udostępniania źródeł w takim przypadku – chodzi zwłaszcza o coraz bardziej rozwinięte usługi Google, która to firma jest, nb., zadowolona z nowego szkicu. Drugi szkic pozwalał na nałożenie dodatkowego ograniczenia dotyczącego tej kwestii, w trzecim możliwość ta została usunięta. FSF odpowiada na ten zarzut, że Fundacja ma lepsze i prostsze rozwiązanie, w postaci licencji Affero GPL, zgodnej z GPLv3, przewidzianej właśnie na takie przypadki.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: rcz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →