Sun został patronem Fundacji Wolnego Oprogramowania. Logo firmy pojawiło się już na liście patronów na stronach Fundacji. W ten sposób firma zacieśnia swoje związki z ruchem Wolnego Oprogramowania.

Po ogłoszeniu publikacji Javy na licencji GNU GPL nie ustają spekulacje na temat ewentualnego analogicznego kroku dotyczącego OpenSolarisa. Patronat Suna nad Fundacją, która odradza stosowanie używanej przez Suna licencji CDDL, wydaje się zbliżać firmę do tego posunięcia, mimo głośnych w społeczności OpenSolarisa sprzeciwów.
Sun pokłada być może nadzieje w powstaniu wolnego systemu operacyjnego GNU/Solaris, który mógłby być poważną konkurencją dla GNU/Linuksa, przeciągając na swoją stronę znaczącą część społeczności Wolnego Oprogramowania po pojawieniu się trzeciej wersji licencji GNU GPL, i pozostaniu twórców Linuksa przy drugiej. FSF, z kolei, w GNU/Solarisie może dostrzegać szansę na uniezależnienie się od spychającego GNU na margines Linuksa i związanego z nim, coraz bardziej odcinającego się od oryginalnej idei wolności, ruchu open source. Możemy więc prawdopodobnie spodziewać się dalszej owocnej współpracy obu podmiotów.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: rcz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →