Na uruchomionej tydzień temu stronie Dell IdeaStorm, na której zarejestrowani użytkownicy mogą zgłaszać i popierać pomysły oraz życzenia dotyczące produktów firmy, niepodzielnie króluje Linux i wolne oprogramowanie.

Obecnie wolne oprogramowanie zajmuje całe podium. Na mocnej pozycji lidera cały czas tkwi wniosek o opcję preinstalacji na sprzedawanych komputerach wybranej przez klienta spośród trzech wiodących darmowych dystrybucji GNU/Linuksa: Ubuntu, Fedora, OpenSUSE, z równoległą instalacją którejś wersji Windows lub bez niej. Na drugim miejscu znajduje się propozycja preinstalacji OpenOffice i innych wolnych programów. Miejsce trzecie zajmuje wniosek o linuksowego laptopa.
Na nieodległych pozycjach można też znaleźć takie pomysły, jak: Firefox jako domyślna przeglarka, naklejka w stylu „Linux ready”, a także wniosek o dostarczenie chociaż linuksowych sterowników dla całego sprzedawanego przez Della sprzętu.
Powtarzany dotąd często mit, że klienci nie są zainteresowani wolną alternatywą dla oprogramowania własnościowego, przestaje mieć rację bytu. Miejmy nadzieję, że wyniki tego doświadczenia dadzą do myślenia nie tylko Dellowi. Może dzięki temu choćby kwestia linuksowych sterowników będzie przez producentów traktowana poważniej.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: rcz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →