Podczas konferencji w stolicy Kuby rząd komunistycznego kraju zapowiedział stopniowe przechodzenie administracji państwowej na wolne oprogramowanie. Kuba została w ten sposób kolejnym krajem chcącym uniezależnić się od amerykańskich dostawców oprogramowania komercyjnego. Obecny na konferencji Richard Stallman, przewodniczący Fundacji Wolnego Oprogramowania, mówił też o wynikających z używania oprogramowania zastrzeżonego zagrożeniach dla bezpieczeństwa.

Dokładny terminarz migracji nie jest znany. Hector Rodriguez z Uniwersytetu Kubańskiego, kierujący na tej uczelni programem opracowywania opartej na Gentoo dytrybucji GNU/Linuksa o nazwie Nova, mówi, że trudno byłoby zakładać migrację choć połowy administracji w ciągu trzech lat.
Doczekujemy się też pierwszych polskich jaskółek przechodzenia na wolne oprogramowanie. Opublikowany przez Komisję Weryfikacyjną raport o WSI został, co łatwo sprawdzić we właściwościach dokumentów, przygotowany przy pomocy OpenOffice.org 2.0 Writer. Może i niewielki to powód do dumy, ale zawsze coś!
Archiwalny news dodany przez użytkownika: rcz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →