29 stycznia Adobe ogłosił otwarcie formatu PDF i przekazanie pełnej specyfikacji wersji 1.7 Stowarzyszeniu dla Zarządzania Informacją i Obrazem (AIIM), celem rozpoczęcia prac nad standardem ISO.

Oficjalnie motywacją do tego kroku ma być fakt, że kilka formatów pochodnych od PDF jest już standardami ISO bądź jest na drodze do standaryzacji, a także ogólny ruch rynku w stronę otwartych standardów, związany z nadejściem OpenDocument. Mniej oficjalnie, trudno uniknąć skojarzenia z wprowadzeniem przez Microsoft, wraz z nowym systemem operacyjnym, konkurencyjnego formatu dokumentów do druku Metro (XPS).
Dotąd, przez ostatnie kilkanaście lat, pozycja PDF-a wciąż utrwalała się i wydawała się niewzruszona. Teraz Metro, dostępne od razu wszystkim użytkownikom Windows Vista, wyrasta na groźnego uzurpatora do roli pierwszego gracza.
Niezależnie jednak od tego, co popchnęło firmę do tej decyzji, jest bardzo dobrą wiadomością, że popularny i użyteczny, niezależny od platformy format jest otwierany i standaryzowany. Jeden popularny zastrzeżony format mniej to odpowiednio mniejsze ryzyko, że pewnego dnia firma go kontrolująca postanowi w jakikolwiek sposób „sciągnąć cugle” uzależnionym od tego formatu użytkownikom.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: rcz.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →