Pewnie wielu z was zastanawia się jak będzie wyglądać KDE 4.0 kiedy w końcu ujrzy światło dzienne pewnego dnia w tym roku? To co z pewnością jednak zainteresuje użytkownika końcowego to z pewnością to, że środowisko ma wyglądać ładniej, reakcje na polecenia mają być szybsze, a funkcjonalności bardziej użyteczne niż w wersji 3.5.
Kilka przykładowych funkcjonalności i podsystemów zostało przedstawionych m.in. w blogu LinuxHelp i na stronie projektu KDE. Prezentują się następująco:

KDE 4.0 ma wykorzystywać w szerokim zakresie standard SVG (ang. Scalable Vector Graphics) dla obrazów w miejsce używanych obecnie bitmap. Dla przykładu, w KDE 3.5.x, oprawa graficzna gier oparta jest na grafice bitmapowej. Jak widać przy wykorzystaniu SVG w wersji KDE 4.0 może sporo zyskać.
Wersja KDE 4.0 ma zastąpić aktualny system komunikacji międzyprocesowej DCOP inter process communication (IPC) bardziej zaawansowanym systemem stworzonym od podstaw, znanym jako D-BUS.

Jednym z podstawowych elementów KDE 4.0 będzie nowa biblioteka Solid API, technologia, która ma ułatwiać zarządzanie sprzętem i połączeniami sieciowymi pozwolając na komunikację z warstwą hardware abstraction layer tak aby obsługa urządzeń podłączanych dynamicznie przebiegała sprawniej.
Drugim głównym elementem będzie technologia Plasma, zapewniająca stworzenie nowej powłoki graficznej, która ma być podstawą środowiska następnej generacji w KDE 4.0. Nowe środowisko zintegruje dotychczas używane: Kicker (panel narzędziowy), KDesktop (obsługa pulpitu) i Super Karamba (widżety na pulpicie). Jedną z ciekawostek będzie możliwość używania widżetów z dostępnego w MacOS X programu Dashboard.

Menu startowe ma zostać przeprojektowane w taki sposób, że będzie zawierać wewnętrzne zakładki, w których aplikacje będą mogły być grupowane dynamicznie w zależności od zachowania użytkownika.
Warstwa Phonon, przy współpracy ze wspomnianym Solid ma zapewnić lepszą obsługę multimediów. Phonon ma sprawić, np. że instalacja odpowiedniego kodeka do materiałów audio czy wideo stanie się dziecinnie prosta. Technologia – wykorzystująca opracowany na uniwersytecie w Saarbrucken pakiet NMM – dramatycznie upraszcza również konfigurację urządzeń (komputerów, PDA, telefonów itd.) współdzielących między sobą multimedia.

Czy wreszcie projekt Akonadi (The PIM Storage Service), którego zamierzeniem jest budowa łatworozszerzalnej i przenośnej usługi dla danych PIM i multimediów w celu zapewnienia komunikacji z KDE, Gnome, POP, i IMAP poprzez ten sam protokół.

Największą jednak zmianą, o której warto wspomnieć, a która dotyczy „wnętrza” środowiska jest to, że KDE 4.0 będzie używać biblioteki Qt 4.2, wykorzystując wszystkie jego nowe funkcje i usprawnienia, jak np. lepsze zarządzanie pamięcią, czy efektywniejsze implementacje funkcji bibliotecznych.

Archiwalny news dodany przez użytkownika: ptad.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →