Zapraszamy do lektury dopiero co wydanego, świeżutkiego DWNa… Jeżeli jesteście zainteresowani poprzednimi (pięcioma) odcinkami – dajcie nam znać w komentarzach. Poszukujemy także osób chętnych do tłumaczenia!

Witaj w trzydziestym czwartym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Jörg Jaspert ogłosił, że archiwa backports także rozumieją znak tyldy w łańcuchach wersji i pakiety są obecnie ustawione na tryb NotAutomatic, więc nie będą już automatycznie instalowane. HP ostatnio ogłosił, iż będą wspierać system Debian GNU/Linux na serwerach ProLiant, BladeSystem oraz na nowym serwerze HP t5725 Thin Client.
Koordynacja imprez w obszarze niemieckojęzycznym. Meike Reichle oznajmił o nowej stronie Wiki służącej do koordynacji w obszarach niemieckojęzycznych publicznych imprez takich jak targi, wystawy i konferencje w których uczestniczy projekt. Strona jest wynikiem spotkania organizatorów imprez związanych z Debianem w ostatni weekend. Alexander Schmehl dodał, że sekcja związana z imprezami dotyczącymi Debiana na stronie głównej będzie przeglądana w niedalekiej przyszłości.
Strona wymagających pracy i spodziewanych pakietów. Hendrik Sattler zauważył, że strona dla wymagających pracy i spodziewanych pakietów (WNPP) w systemie śledzenia błędów sprawia problemy pod Konquerorem oraz Firefoksem z powodu rozmiaru źródła strony równemu 3 MB. Ben Armstrong przypomniał o istnieniu lekkich stron z bezpośrednimi odnośnikami do różnych sekcji pakietów WNPP.
Recenzja narzędzi rozwojowych Debiana. Jako część swojego badania nt. Debiana, Martin Krafft zapytał o to, które narzędzia zostały pomyślnie wdrożone oraz o takie, które zostały przez deweloperów odrzucone. Michael Banck wspomniał CDBS, Alioth oraz repozytorium Subversion Debiana, aleDebhelper, systemy zarządzania łatkami oraz rozproszone systemy kontroli wersji także są bardzo szeroko przyswojone. Deweloperzy Debiana także doceniają devscripts oraz kontrolery pakietów takie jak lintian, linda oraz piuparts. Dostępna jest także lista narzędzi.
Nowe cechy pulpitu. Gustavo Noronha Silva poinformował o przesyle nowej wersji update-notifier. Te narzędzie, które zostało pierwotnie stworzone przez Ubuntu, umieszcza ikonę w obszarze powiadamiania oraz ostrzega użytkownika o dostępnych aktualizacjach. Ta wersja pakietu Debiana zawiadamia także o wymaganiu restartu komputera dla pakietów krytycznych i informuje o dyskach Debiana CD/DVD włożonych do napędu. Takie właściwości powinny wnieść dużo do uczynienia z Debiana milszej dystrybucji na biurko.
Reklama imprez Debiana. Joey Schulze zapytał ponownie, jak podkreślić takie imprezy. Zasugerował także więcej mów i warsztatów z Debianem oraz więcej promocji. To wytworzyłoby zwiększone zainteresowanie wśród użytkowników, by spotkać „ludzi Debiana” na wystawach i konferencjach oraz dałoby większą możliwość deweloperom do bezpośrednich rozmów z użytkownikami. Ponadto byłoby bardzo miło, gdyby report został napisany po każdej imprezie.
Aktualizacje na Alioth. Roland Mas zrelacjonował o tym, że Alioth na costa obecnie wspiera zarówno repozytoria/archiwa źródeł git jak i bzr. Dodał także instrukcję jak używać obu systemów oraz jak się dostać do repozytoriów. Replikacja użytkowników także została poprawiona, więc obecnie przerwa w czasie dostępu spadła z 15 minut do tylko kilku sekund.
Propozycja planu kerneli dla Etch. Frederik Schüler zasugerował wybór jąder serii 2.6.18, które zostaną wydane w przeciągu najbliższych 4 tygodni, jako ostateczne dla wydania etch oraz zamrożenie ich na początku listopada. Jednakże Frans Pop wolałby, by kernel został w gałęzi niestabilnej przynajmniej przez jeden miesiąc, zanim zmigruje do gałęzi testowej.
Nowe architektury dla pakietów. Ludovic Brenta zastanawiał się nad tym jak poinformować demona build o tym, że pakiet powinien zostać przebudowany na innej architekturze niż poprzedni. Luk Claes odpowiedział, że to opiekunowie Packages-arch-specific powinni zostać o to poproszeni. Wouter Verhelst dodał wyjaśnienie dlaczego baza danych pakietów do przebudowania nie używa plików kontrolnych, tylko archiwalnych plików indeksów.
Zarządzanie pakietami przy pomocy Subversion. Marcus Better ostatnio rozpoczął swoją przygodę z subversion, by zarządzać swoimi pakietami i zastanawiał się jaki jest zalecany układ repozytorium. Sens posiadania powszechnego układu jest, by było możliwe napisanie narzędzi wspierających, które pozwoliłyby na mniej nieporęczną pracę.
Szkic licencji Creative Commons 3.0. Evan Prodromou zaraportował o publicznym szkicu następnej wersji licencji Creative Commons. Zmiany w stosunku do wersji 2.x są w dużej mierze z powodu wysiłków, by licencja była kompatybilna z Wytycznymi Debiana dotyczącymi Wolnego Oprogramowania (DFSG). Zastanawiał się, czy wymóg anty-DRM w szkicu licencji, bez równoległej klauzuli dystrybucji, powoduje niekompatybilność z DFSG?
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • DSA 1152: trac — Ujawnienie danych.
 • DSA 1153: clamav — Wykonywanie dowolnego kodu.
 • DSA 1154: squirrelmail — Ujawnienie danych.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • flamerobin — Graphical database administration tool for Firebird DBMS.
 • gcdmaster — GNOME GUI for cdrdao.
 • kildclient — Powerful MUD client with a built-in Perl interpreter.
 • page-crunch — Frontend to psutils programs, like psnup, psbook.
 • seccure — Tools for using algorithms based on elliptic curve cryptography (ECC).
 • sim-qt — Simple Instant Messenger (Qt).
 • subcommander — Graphical client for subversion.
 • subtitleeditor — Graphical subtitle editor with sound waves representation.
 • videolink — Assembles a DVD video filesystem from HTML pages and video files.
 • xmms2 — Client/server based media player system.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 13 pakietów. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 328 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:. Aby dowiedzieć się, które pakiety zainstalowane w Twoim systemie mają status osieroconych skorzystaj z programu wnpp-alert z pakietu devscripts

Pakiety usunięte. W zeszłym tygodniu usunięto 24 pakiety z archiwum Debiana:

 • fidogate — Gateway Fido <-> Internet
  Bug#374520: Request of QA, security issues, RC-buggy, orphaned, few users.
 • gnat — GNU Ada 95 compiler
  Bug#377331: Request of maintainer, superseded by gcc-defaults.
 • eskuel — Pretty PHP administration tool for MySQL databases
  Bug#380202: Request of maintainer, abandoned upstream, superseded by phpmyadmin.
 • gch — Ada quality & style checker
  Bug#380193: Request of QA, abandoned upstream, unmaintained, superseded by adacontrol, RC-buggy.
 • 44bsd-rdist — 4.4BSD rdist.
  Bug#380192: Request of QA, RC-buggy, few users, orphaned.
 • kernel-patch-nfs-swap — Patch to Linux to enable swapping over NFS
  Bug#379328: Request of QA, has never been part of a stable release; orphaned; RC-buggy.
 • python-parted — Python bindings for GNU parted
  Bug#379034: Request of QA, has never been part of a stable release, orphaned, RC-buggy.
 • libhoard — Fast memory allocation library
  Bug#332538: Request of QA: orphaned, out of date, few users.
 • qmailadmin — Web interface for managing qmail with virtual domains
  Bug#333082: Request of QA, has never been part of a stable release, few users.
 • libgtk2-podviewer-perl — Perl Gtk2 widget for displaying Plain Old Documentation (POD)
  Bug#351889: Request of maintainer, superseded by libgtk2-ex-podviewer-perl.
 • net-dict-leo — Perl module to translate English words to German and vice versa
  Bug#362016: Request of maintainer, no longer legally usable.
 • libaudio-flac-perl — Perl interface to FLAC file information and comment fields
  Bug#344077: Request of maintainer, superseded by libaudio-flac-header-perl.
 • ipchains — Network firewalling for Linux 2.2.x
  Bug#382665: Request of QA, kernel 2.2 only.
 • kernel-patch-2.4-supermount-ng — Automatically mount and unmount removable media
  Bug#298998: Request of QA, orphaned, out of date.
 • kernel-image-2.4.27-[!i386,!m68k] — Linux 2.4.27 kernel images
  Bug#383553: Request of maintainer, obsolete.
 • amap — Network protocol probing tool
  Bug#381185: Request of maintainer, non-free.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Lech Karol Pawłaszek.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: ike.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →