Firma Opera Software wczoraj oficjalnie ogłosiła dostępność swojego najnowszego flagowego produktu — biurkowej przeglądarki Opera 9. Od momentu premiery dostępnych jest od razu kilkadziesiąt wersji językowych na różne platformy Linux, FreeBSD, Solaris, Mac oraz Windows.
Co nowego przynosi nam Opera 9? — zadaje sobie pytanie niejeden użytkownik. Postaram się przybliżyć ten temat.

Widżety

Do głównych nowości należą szeroko propagowane Widżety, czyli małe aplikacje sieciowe działające poza oknem przeglądarki, mające własny interfejs graficzny, komunikujące się z siecią za pomocą popularnej obecnie technologii AJAX. Przy tej okazji warto wspomnieć, że trwa w chwili obecnej konkurs na najpopularniejszy widżet organizowany przez firmę Opera Software. Każdy użytkownik mający odpowiednią wiedzę w zakresie technologii sieciowych i oryginalny pomysł może stanąć w szranki.

BitTorrent

Inną ważną nowością jest wbudowana obsługa sieci wymiany plików BitTorrent. Nie potrzebujemy instalować, uruchamiać zewnętrznego klienta, gdy przyjdzie nam ochota na pobranie jakiegoś pliku. Wystarczy kliknąć na odnośnik do pliku torrent i już rozpoczyna się pobieranie w sposób niemal identyczny jak to się dzieje w przypadku zwykłych plików.

Tworzenie własnych wyszukiwarek

Moim zdecydowanym faworytem jest bajecznie prosta w używaniu funkcja dodawania nowych wyszukiwarek. Wystarczy na stronie oferującej możliwości przeszukiwania kliknąć prawym przyciskiem myszy w polu formularza, wybrać opcję „Utwórz wyszukiwarkę…” i nacisnąć przycisk OK. To wszystko. Genialne w swojej prostocie i niezwykle użyteczne.

Personalizacja stron

„Preferencje dla witryny” – pod tą niepozorną nazwą kryje się cały system zorientowany na zaoferowanie użytkownikowi możliwości indywidualnego dostosowania wybranych stron do własnych potrzeb. Przykład. Jesteśmy uczuleni na punkcie prywatności, w związku z tym globalnie wyłączamy obsługę ciasteczek. Jednak często korzystamy z zaufanych stron, dla których obsługa ciasteczek byłaby pożądana. Do tej pory nie było sensownego wyjścia z tego problemu. Teraz wystarczy na tej stronie kliknąć prawym przyciskiem myszy, wybrać „Preferencje dla witryny…”, zaznaczyć stosowną opcję akceptacji ciasteczek, potwierdzić OK. I tyle. To naprawdę działa.

Blokowanie reklam

Częstym argumentem padającym przy wszelkich dyskusjach przeglądarkowych był brak wbudowanej w Operze funkcjonalności blokowania reklam (nie mylić z blokowaniem wyskakujących okienek). Ten argument stracił na aktualności wraz z pojawieniem się opcji „Zablokuj zawartość…” w menu kontekstowym dla otwartej strony w nowej Operze. Błyskawicznie możemy sobie wyklikać denerwujące zbędne elementy stron. Proste jak konstrukcja cepa 😉

Miniatury stron

Mniejszym novum jest miniaturowy podgląd załadowanych stron na karcie. Kiedy to może się przydać? Ano wtedy, gdy pracujemy z wieloma otwartymi kartami. Bez zbędnego przełączania pomiędzy kartami możemy szybko odnaleźć szukaną stronę przesuwając wskaźnik myszy nad paskiem kart.

Postęp w zakresie obsługi technologii sieciowych

Jednak nie sposób przecenić ogromnego rozwoju dokonanego w zakresie implementacji nowych technologii sieciowych. Tempo rozwoju tej przeglądarki jest gigantyczne i porównywalne do gigantycznej szybkości samej przeglądarki 😉 Przykład? Jeszcze nie tak dawno SVG była technologią, którą od wielu lat rozwijała Mozilla i była pionierem wśród innych producentów przeglądarek w tym zakresie, jednak nie wychodziło to poza obszar eksperymentów. Tymczasem razem z premierą Opery 8 otrzymaliśmy ni z tego, ni z owego, pierwszą publicznie dostępną implementację standardu SVG 1.1 Tiny w przeglądarce. Nie było to wiele, ale było! Teraz razem w Operze 9.0 otrzymujemy już SVG 1.1 Basic i analizując wyniki oficjalnych testów SVG należy podkreślić, że jest to jedna z najlepszych implementacji na rynku.

Do innych ważniejszych technologii należą:

 • Dodane wsparcie dla XSLT 1.0 oraz konstruktora XSLTProcessor.
 • Dodane wsparcie dla XPath 1.0.
 • Dodane wsparcie dla specyfikacji DOM level 2 Style Sheets i powiązanych z nią części specyfikacji DOM level 2 CSS.
 • Zaimplementowany tryb designMode służący edycji z formatowaniem.
 • Dodane wsparcie dla atrybutu CONTENTEDITABLE oraz właściwości contentEditable.
 • Zaimplemetowane wsparcie dla elementu canvas, w sposób opisany w szkicu Web Applications 1.0, jak również rozszerzenie opera-2dgame.
 • Dodane wsparcie dla dźwięku, w sposób opisane w szkicu Web Applications 1.0.
 • CSS 3: Dodane wsparcie dla selektorów atrybutów oraz UI, jak również właściwości opacity. Dodana obsługa -o-text-overflow:ellipsis, identycznego w działaniu z text-overflow:ellipsis
 • Dodano obsługę Web Forms 2.0.
 • Dodano wsparcie dla xml:id.
 • Dodane wsparcie dla HTTP Link header – możliwe dodawanie arkuszy stylów za pomocą protokołu HTTP

Co nowego dla użytkowników systemów *nix?

Co ciekawego, oprócz wymienionych wyżej nowości, przynosi Opera użytkowników systemów rodziny Unix? Zmian jest wiele. Pozwolę sobie wymienić najważniejsze z nich:

 • Usunięta zależność od Motif.
 • Dostępna jest wersja dla systemu x86 Solaris.
 • Dostępne są natywne wersje dla systemów FreeBSD 5 oraz FreeBSD 6.
 • Poprawiona integracja z środowiskami graficznymi, szczególnie z Gnome.
 • Dodany ikonka w zasobniku systemowym powiadamiająca o nowej poczcie, wiadomościach z grup dyskusyjnych, kanałów informacyjnych oraz czatu. Uruchomienie Opery z przełącznikiem -notrayicon wyłącza ikonkę zasobnika.

Podsumowanie

Opera 9 jest rezultatem ciężkiej pracy programistów OS ASA wspartej armią wolontariuszy testerów, którzy przez osiem miesięcy pracując na przedpremierowych wydaniach tej przeglądarki starali się wyłapać nawet najmniejsze błędy. Pojawiło się wiele niespotykanych dotąd w oprogramowaniu tego typu nowości wyznaczających nowe horyzonty rozwoju. Czy użytkownicy docenią ten istotny postęp? Jestem głęboko przekonany, że tak. Co więcej, to nie jest ostatnie słowo norweskiej firmy. Prace nad Operą 10 już rozpoczęły się jakiś czas temu, ale to już inna bajka…
Archiwalny news dodany przez użytkownika: quiris.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →