Decyzją holenderskiego sądu zamknięto stronę zoekmp3.nl zawierającą odnośniki do plików muzycznych o mocno wątpliwej legalności. Jest to już drugi wyrok w tej sprawie – poprzednio sąd uznał to samo działanie za zgodne z prawem. Prowadząca serwis firma będzie również musiała zapłacić odszkodowanie producentom muzyki, jego wysokość nie została jeszcze ustalona.
Jest to ciekawy, choć nie pierwszy przypadek, gdzie karani nie są dystrybutorzy nielicencjonowanych treści, lecz autorzy serwisów ułatwiających dotarcie do nich. Pytanie, co z autorami tego typu serwisów w sytuacji, gdy zaakceptowane zostaną pomysły legalizacji ściągania wszystkiego z sieci.

Poseł Michał Wójcik (śląskie, PiS) proponuje wprowadzenie abonamentu w wysokości 5 zł miesięcznie. Zyski z dodatkowego abonamentu miałyby trafiać do organizacji zbiorowego zarządzania (np ZAiKSu), zaś osoby go płacące mogłyby legalnie kopiować muzykę z sieci.
Szczegóły pomysłu mają być przedstawione podczas konferencji prasowej już dzisiaj. Pytanie, czy jego autorzy zdają sobie sprawę z tego, że tego typu podatek płacimy już dziś kupując papier do drukarki lub czyste nośniki CD/DVD…
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →