Projekt One Laptop per Child jest inicjatywą mającą doprowadzić do sytuacji, w której każde dziecko na świecie ma dostęp do nowoczesnej technologii i równe szanse w edukacji. Cel ma zostać osiągnięty poprzez dostarczenie komputera przenośnego każdemu dziecku w wieku szkolnym. Skala przedsięwzięcia jest olbrzymia – liczbę laptopów do wyprodukowania liczy się w milionach – zakupy sprzętu dokonywane będą przez rządy państw zainteresowanych programem.

zdjęcie laptopa
Założenia są proste: projektowany sprzęt ma być tani (około 100 dolarów), niezawodny, fizycznie odporny i energooszczędny. W sieci pojawiły się właśnie zdjęcia działających prototypów (wyprodukowano ich 15), kolejnych 500 – do celów testowych i developerskich – jest właśnie produkowanych.

Sprzęt wyprodukowany w ramach projektu One Laptop der Child będzie działał pod kontrolą systemu Linux, którego odchudzona wersja jest właśnie przygotowywana.

Z drugiej strony, Bill Gates ogłosił właśnie swój pomysł na tani sprzęt – działający na podobnej zasadzie, jak dzisiejsze telefony pre-paid. Pomysł Gatesa można porównać do „darmowego komputera”, o którym już kiedyś pisaliśmy. Która inicjatywa okaże się skuteczniejsza – pokażą już najbliższe lata.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →