Gadu-Gadu Sp. z o.o. zmieniło istotnie regulamin swojej usługi komunikacji natychmiastowej. Zmiany idą głównie w kierunku ściślejszego określenia sytuacji, które do tej pory nie były szczegółowo opisane, między innymi: prowadzenie działalności komercyjnej z użyciem komunikatora Gadu-Gadu oraz rozsyłanie spimu (czyli komunikatorowego spamu).

Jednak największe kontrowersje, które bardzo silnie są krytykowane w polskim środowisku internetowym, dotyczą dwóch punków regulaminu: 11 oraz 12. Regulują one zasady korzystania z usługi Gadu-Gadu przez oprogramowanie nie wydane przez Gadu-Gadu Sp. z o.o.
Punkt 11. dość zawiłym, prawniczym językiem, jasno stwierdza, że korzystanie z jakiegokolwiek komunikatora lub usługi nie będącej autorstwa Gadu-Gadu Sp. z o.o. a komunikującego się siecią Gadu-Gadu powoduje naruszenie regulaminu i uprawnia Operatora do usunięcia konta użytkownika oraz uniemożliwienia mu dalszego korzystania z usługi nawet pod nowym numerem Gadu-Gadu. Ograniczenie to uderzy mocno w innych operatorów polskich komunikatorów, którzy dysponując co prawda własnymi, często lepszymi technologicznie sieciami, w dalszym ciągu mocno polegają na komunikacji z Gadu-Gadu. Dostać się może praktycznie każdemu. Poczynając od Komunikatora Tlen.pl, Spika, ekg, Kadu, na serwerach Jabbera kończąc, a nie wymieniłem tu wszystkich możliwości.
Po Sieci zdołałem zauważyć kilka uwag, że nowy regulamin jest sformułowany w taki sposób, że nawet użytkownik korzystający z oryginalnego klienta Gadu-Gadu, lecz rozmawiający z inną osobą, która takiego klienta nie posiada, również naraża się na ryzyko skasowania konta.
Punkt 12. zwrócił moją szczególną uwagę. Czytamy bowiem: „Korzystanie przez Użytkownika z usług komunikatora Gadu-Gadu z naruszeniem tych zasad traktowane będzie jako podstawa do podjęcia przez Operatora działań mających na celu uniemożliwienie Użytkownikowi korzystania z usług komunikatora Gadu-Gadu”. Nie jestem prawnikiem, lecz brzmi to dla mnie, jak stwierdzenie, że Operator jest wręcz zobowiązany do usunięcia konta użytkownikowi.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteśmy na progu wielkiej migracji użytkowników pomiędzy sieciami polskich komunikatorów. Jednak w jakim kierunku ta migracja będzie się odbywać i czy skorzysta na tym Jabber, czas pokaże…
Nowy regulamin Gadu-Gadu
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Patryk Szczygłowski.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →