W dzisiejszym odcinku m.in. o zaangażowaniu Debiana w Google Summer of Code 2006, wycofaniu Mozilla Suite z Debiana, pierwszych decyzjach nowego lidera projektu i włączeniu 64-bitowej architektury AMD do dystrybucji etch.
W imieniu zespołu PDDP zapraszam do lektury.

Witaj w siedemnastym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Inicjatywa Debian Live, której celem jest stworzenie Debiana typu LiveCD zamieściła na swojej stronie odsyłacze do list dyskusyjnych, obrazów płyt (ISO) i innych materiałów związanych z projektem. Aníbal Monsalve Salazar poprosił o publiczne klucze w formacie ASCII na nadchodzącą Konferencję Debiana.
Używanie serwera Alioth do tworzenia pakietów. Raphaël Hertzog udostępnił dokumentację na temat zarządzania pakietami Debiana poprzez Aliotha. Dla pojedynczych pakietów odpowiednim projektem jest collab-maint. Natomiast najlepszym sposobem opieki nad zestawem związanych ze sobą pakietów jest wykorzystanie nowego dedykowanego projektu i systemu Subversion skonfigurowanego do przesyłania wiadomości o zmianach (tzw. commit) do systemu śledzenia pakietów.
Letnie kodowanie z Google. Tak jak w zeszłym roku, tak i w tym Google organizuje imprezę Summer of Code. Jest to program, w którym Google sponsoruje kreatywne i przyszłościowe projekty oprogramowania z otwartym źródłem (Open Source). Petter Reinholdtsen spytał się czy Debian powinien w tym uczestniczyć i stworzył stronę Wiki, na której znajdują się pomysły na projekty związane z Debianem. Anthony Towns zaakceptował ten pomysł i zatwierdził dla projektu Debian.
Debian ze źródeł. John Goerzen poinformował o dostępności nowego wydania Debian From Scratch CD. Posiadając takie CD możliwe jest zainstalowanie systemu Debian w sposób znany z Gentoo, czyli kompilując programy przed ich zainstalowaniem. Płyta oferuje także w pełni funkcjonalny system ratunkowy z mnóstwem narzędzi administracyjnych do obsługi systemów plików, tworzenia kopii zapasowych, naprawy systemu itp.
Konflikt jądra i GRUBa w trakcie aktualizacji. Bastian Blank zwrócił uwagę na kłopoty związane z jądrem Linuksa i programem grub, na które można napotkać w trakcie uaktualniania dystrybucji sarge do etcha. Problemy te wynikają z nowego sposobu obsługi pakietu kernel-package przez debconf, wymagającego komunikacji z użytkownikiem. Bastian dowodził, iż grub musi być aktualizowany przed zaktualizowanem obrazu jądra.
Prawidłowe zamykanie dawno poprawionych błedów. Adam Majer zastanawiał się czy można zamykać stare błędy informując o tym w najnowszym dzienniku zmian (changelog), jeśli taki błąd został już poprawiony w starszej aktualizacji pakietu. Matthew Palmer stwierdził, że wpisy w dzienniku zmian powinny zawierać li tylko zmiany i poprawione błędy w tej określonej aktualizacji pakietu.
Usuwanie Mozilli. Andreas Metzler poinformował, iż aktualne wydanie Mozilli jest ostatnim i nie będzie już dalej wspierane, a co za tym idzie, pakiet ten powinien być usunięty także z dystrybucji Debian. Cała funkcjonalność, która wymaga oparcia na silniku gecko (Mozilla) została przeniesiona do xulrunner, od których takie pakiety powinny być zależne. Interfejs użytkownika nie powinien się zmienić, dlatego konwersja powinna być dość prosta.
Wieści od lidera projektu. Anthony Towns poinformował, iż powołał na stanowisko Zastępcy Lidera Projektu Steve’a McIntyre’ego z którym podzieli się niektórymi obowiązkami związanymi z prowadzeniem projektu. Manoj Srivastava zgodził się pełnić przez kolejny rok dotychczasowe stanowisko sekretarza projektu i wyraził chęć do nieco większej pracy nad skryptami devotee (skrypty perla służące do obsługi głosowań w projekcie Debian – przyp. PDDP)
AMD64 dodany do etcha. Anthony Towns poinformował o dodaniu architektury AMD64 do dystrybucji etch. Na tym etapie powinno być możliwe załadowanie tej architektury, choć brakuje w niej Xów. Od teraz deweloperzy pracujący na architekturze AMD64 mogą przesyłać swoje pakiety, które zbudowali lokalnie. AMD64 jest też włączone do wykresów buildd.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • DSA 1037: zgv — Wykonywanie dowolnego kodu.
 • DSA 1038: xzgv — Wykonywanie dowolnego kodu.
 • DSA 1039: blender — Kilka słabych punktów.
 • DSA 1040: gdm — Lokalne uzyskanie uprawnień administratora.
 • DSA 1041: abc2ps — Wykonywanie dowolnego kodu.
 • DSA 1042: cyrus-sasl2 — Odmowa usługi.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • apt-watch-gnome — Applet that monitors apt sources for upgrades.
 • deutex — Composition tool for doom-style WAD files.
 • ggz-utils — GGZ Gaming Zone: utilities.
 • ivman — Daemon to auto-mount and manage media devices.
 • latex-make — Easy compiling of complex (and simple) LaTeX documents.
 • mono-mbas — Mono Basic compiler.
 • mono-mjs — Mono JScript compiler.
 • mono-runtime — Mono runtime.
 • php-cache — Framework for caching of arbitrary data.
 • pykaraoke — Free CDG/MIDI/MPEG karaoke player.
 • synfigstudio — Vector-based 2D animation package (graphical user interface).
 • tk2 — Tk GUI for the ICOM IC-R2 receiver.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 17 pakietów. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 302 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Artur Szymański, Bartosz Feński aka fEnIo.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: arteek.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →