Zespół KOffice ma zaszczyt ogłosić dostępność najnowszej wersji 1.5 pakietu biurowego. W bieżącym przełomowym wydaniu KOffice, standard OpenDocument jest domyślnym formatem zapisu dokumentów biurowych. Położono nacisk na dostępność programów dla osób niepełnosprawnych, dodano nowe narzędzie do planowania przedsięwzięć – KPlato. Program Krita zyskał obsługę kolorów i warstw na profesjonalnym poziomie. Długo oczekiwane środowisko do budowy baz danych Kexi pojawiło się w pakiecie w finalnej wersji 1.0.

Więcej o wydaniu można się dowiedzieć z materiałów prasowych oraz pełnego ogłoszenia (ang.). Pakiety instalacyjne są obecnie dostępne dla Kubuntu oraz SUSE.
KOffice to pierwszy pakiet programów, w którym dodano funkcje dla standard OpenDocument (ODF), a obecnie drugim, po OpenOffice.org, który oferuje obsługuje OpenDocument jako domyślny format dokumentów. OpenDocument stał się obecnie prawdziwym standardem przemysłowym odkąd istnieją dwie całkowicie niezależne jego implementacje. W ten sposób przedsiębiorstwa i organizacje mają możliwość wybór pakietu biurowego, który najlepiej spełnia ich wymagania.
W KOffice 1.5 duża waga została przywiązana do zapewnienia wymienności i zgodności dokumentów z innymi pakietami biurowymi obsługującymi OpenDocument, w szczególności OpenOffice.org. Zespół KOffice ma oczywiście świadomość, że wymienność ta musi się jeszcze sukcesywnie poprawiać; ma nadzieję na szybkie zidentyfikowanie możliwych niezgodności i usunięcie ich przy planowanych uaktualnieniach KOffice 1.5.1 oraz 1.5.2.
KOffice jest obecnie najbardziej wszechstronnym pakietem biurowym. Jako uzupełnienie podstawowych aplikacji poprawiających wydajność pracy, pakiet KOffice zawiera aplikacje pozwalające wyrażać kreatywność użytkowników: program do rysowania Krita z mnóstwem funkcji do manipulowania obrazami, Karbon – program do grafiki wektorowej oraz Kivio – narzędzie to tworzenia schematów. Inne komponenty to Kexi – zintegrowane środowisko do tworzenia aplikacji bazodanowych oraz KPlato – program do zarządzania projektami.
Polskim akcentem w pakiecie jest aplikacja Kexi, bardzo aktywnie rozwijana dzięki sponsorowi, firmie OpenOffice Polska z Warszawy. Kexi to pierwszy składnik pakietu KOffice dostępny także dla platformy MS Windows. Więcej informacji o programie Kexi znajduje się w dedykowanym mu polskim serwisie www.kexi.pl.

(polskie tłumaczenie: Jarosław Staniek)
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Inge Wallin.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →