Zapraszam do lektury kolejnego odcinka wiadomości ze świata Debiana.

Witaj w czternastym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Robert Millan ogłosił, że zbudował obraz instalacyjny dla GNU/kFreeBSD dla platformy AMD64. Wcześniej Joey Schulze zakomunikował, że pliki changelog zostały ponownie wygenerowane na nowym systemie packages.debian.org.
Przenoszenie dokumentacji GFDL do sekcji non-free. Po tym jak projekt Debian podjął decyzję na temat wolności dokumentacji wydawanej na licencji GFDL, Jérôme Marant zaczął się zastanawiać nad najlepszym sposobem przeniesienia niewolnych części swojego pakietu emacs do sekcji non-free. Jörg Jaspert podpowiedział, że w takim wypadku paczka źródłowa musi być podzielona na dwie części a wolny pakiet źródłowy nie powinien mieć zmienianej nazwy.
Wybory lidera projektu Debian. Manoj Srivastava po raz trzeci zaapelował o głosy w tegorocznych wyborach lidera projektu. Deweloperzy Debiana mogą oddawać głosy do 8 kwietnia. Decyzji o przyznaniu głosu danemu kandytatowi może pomóc strona z programami wyborczymi kandydatów do fotela lidera projektu.
Przyznanie innym praw głosu? Clytie Siddall narzekał, iż w wyborach lidera projektu mogą uczestniczyć jedynie deweloperzy Debiana. Mako Hill widziałby wśród takich wyborców tych, którzy są długo związani z projektem i którzy są ważnymi współpracownikami. Może wartoby stworzyć nową kategorię wyborców-współpracowników. Wouter Verhelst dowodził, że głównym problemem jest dokładne określenie „stałych współpracowników”.
Licencja IETF zgodna z DFSG. Simon Josefsson zastanawiał się czy proponowana licencja do niedawno zaakceptowanego przez IETF dokumentu zawierającego kod referencyjny dla SHA-2 jest wystarczająco wolna, zgodnie z wytycznymi Debiana (DFSG). Steve Langasek dowodził, iż licencja ta dopuszcza wykorzystywanie, kopiowanie i rozprowadzanie prac pochodnych, co sprawia iż spełnia DFSG.
Repezytorium Oracle dla Debiana. Frits Hoogland poinformował o repezytorium apt Oracla, zawierającego bazę danych Oracle Express Edition. Ponieważ baza danych Oracle jest ważną częścią infrastruktury wielu firm, repezytorium to ułatwia proces integracji serwerów bazodanowych opartych o Debiana w tym środowisku. Na razie repezytorium obsługuje jedynie wersję niestabilną Debiana (sid).
Licencja materiałów wideo konferencji Debiana. Holger Levsen zaproponował, by zastosować licencję, „Uznanie autorstwa” w wersji 2.5 wraz ze zmianami Szkockiej legislacji dla przeszłych i przyszłych materiałów wideo z konferencji, zamiast licencji w stylu MIT. Don Armstrong zasugerował, by zawiesić jakiekolwiek ruchy, które powodowałyby zmianę z niekontrowersyjnej, zgodnej z DFSG licencji na taką, która jest dyskusyjna, dopóki kwestia licencji nie zostanie całkowicie rozwiązana.
Wolność NDIS Wrapper. Robert Millan stwierdził, że ndiswrapper powinien należeć do sekcji contrib, a nie main, ponieważ jego zadaniem jest uruchamianie niewolnych sterowników. Jedynym wolnym jest port linuksowego sterownika. Jednakże Michael Poole porównał tę sytuację z innym pakietem, który jest samodzielnie bezużyteczny i wymaga dostępu do innych programów.
Testowanie przejścia z Sarge na Etch. Lars Wirzenius opisał swoje działania mające na celu przetestowanie aktualizacji z sarge do etch. Ogólnie rzecz biorąc aktualizacja działa bezproblemowo. Raphaël Hertzog dodał, że test instalacji i późniejszej aktualizacji wszystkich pakietów z danego zadania (task) również powinien być wykonany.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • DSA 1021: netpbm-free — Wykonywanie dowolnego polecenia.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • brutalchess — 3D chess with reflection of the chessmen.
 • fgfs-atlas — Flight Gear Map Viewer.
 • firefox-greasemonkey — Firefox extension which enables customisation of web pages with user scripts.
 • freebsd-manpages — Manual pages for a GNU/kFreeBSD system.
 • gcc-4.1 — The GNU compiler collection.
 • ibverbs-utils — Examples for the libibverbs library.
 • kolabd — Kolab groupware server.
 • kplato — Integrated project management and planning tool.
 • littlewizard — Development environment for children.
 • mediawiki1.5 — Website engine for collaborative work.
 • metche — Configuration monitor to ease collective administration.
 • pitivi — Non-linear audio/video editor using GStreamer.
 • qdacco — Offline Dacco Catalan <-> English dictionary frontend.
 • scripturechecks — Bible translation tool – checker.
 • sshpass — Non-interactive SSH password authentication.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 5 pakietów. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 275 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:.

Pakiety usunięte. W zeszłym tygodniu usunięto 1 pakiet z archiwum Debiana:

 • krb4 — Clients for Kerberos4 from KTH
  Bug#358480: Request of maintainer, superseded by krb5

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Artur Szymański, Bartosz Feński aka fEnIo, Lech Karol Pawłaszek.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: fEnIo.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →