W ubiegły weekend już po raz szósty odbył się w Brukseli dwudniowy zlot ludzi z całego świata, tworzących, rozwijających i zainteresowanych darmowym i wolnym opprogramowaniem. Impreza, odbywająca się pod nazwą FOSDEM (skrót od Free and Open source Software Developers’ European Meeting), ściąga z całego świata tysiące programistów, marketingowców, ekipy lokalizacyjne, dziennikarzy i geeków. Podobnie jak rok temu, pierwszym wystąpieniem była mowa Richarda Stallmana (RMS) – znanego hakera, jednego z twórców ruchu wolnego oprogramowania, założyciela projektu GNU oraz Free Software Foundation i współtwórcy licencji GNU GPL.

Występując przed blisko półtoratysięczną widownią, poruszył problem patentów, zwracając szczególną uwagę na niezliczone problemy, niekiedy absurdalne, wynikające z propozycji ich wprowadzenia w Europie.

Pozostałą część soboty oraz niedzielę można było spędzić na otwartych wykładach odbywających się w dwóch dużych aulach Uniwersytetu Brukselskiego (ULB) oraz 15 mniejszych salach wykładowych. Dodatkowo, wzdłuż korytarzy, którymi przemieszczali się tłumnie przyjezdni, rozstawione były stoiska obsługiwane przez przedstawicieli fundacji i społeczności, na których można było porozmawiać, otrzymać ulotki informacyjne, darmowe gadżety oraz kupić koszulki i bluzy i/lub złożyć donacje. Moim prywatnym faworytem były stoiska Mozilli (dostałam kilka naklejek na laptopa) oraz Suse (w niedzielę rozdawali darmowe T-shirty ;))

Prezentacje i prelekcje, odbywające się w czasie zjazdu, dotyczyły nie tylko specyfiki produktów czy dystrybucji, zagadnień technicznych (i filozoficznych)- poruszały także problematykę marketingu i planów rozwoju na najbliższy czas. Ważnym miejscem okazał się zorganizowany bar z kanapkami (kurczak & curry, ser zółty bądź szynka) oraz automaty z coca-colą 🙂 Nie trzeba dodawać, że organizatorzy zapewnili też na terenie FOSDEM’u sieć WiFi.

W ubiegłym roku liczbę uczestników szacowano na 3500 ludzi, w tym roku niemalże 4000. Miejmy nadzieję, że za rok będzie nasz jeszcze więcej!

Sponsorami imprezy byli: O’Reilly, Google, Argon7, Canonical, Escaux, Linux Magazine, Misc, Nokia, Novell, Sun Microsystems, Think Wize, Freshmeat.net, Linux-Magazin, SourceForge.net.

Fosdem Fosdem Fosdem Fosdem Fosdem Fosdem Fosdem

Archiwalny news dodany przez użytkownika: Anna Białkowska.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →