Kolejny odcinek wiadomości ze świata Debiana. Zapraszam do lektury.

Witaj w ósmym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Frederick Noronha opisał projekt Martus, który wykorzystuje oprogramowanie Open Source w celu stworzenia bezpiecznego środowiska w którym bez obaw walczący o prawa człowieka mogliby zbierać i zapisywać dane o nadużyciach.
Wymagania dla aplikacji działających po stronie serwera. David Besonen zastanawiał się czy licencja GNU GPL obejmuje aplikacje działające po stronie serwera i czy wymaga udostępniania ich kodów źródłowych. Glenn Maynard odpowiedział, iż szkic szkic GPLv3 podejmuje próby zajęcia się ta kwestią, lecz w niesatysfakcjonujący sposób, powodując różne praktyczne kłopoty.
Zepsute media instalacyjne Etch Beta1. Frans Pop ogłosił, że w konsekwencji zmian w archiwum Debiana większość mediów instalacyjnych Etch Beta1 nie działa prawidłowo. Jedynymi poprawnymi obrazami są pełne płyty CD. Te zmiany są niezbędne dla wydania wersji Beta2 instalatora. Jeśli musisz skorzystać z innych metod instalacji, użyj codziennie budowanych obrazów.
Strona testowania sterowników dla urządzeń. Lars Wirzenius przypomniał nam o stronie sprawdzającej sterowniki do urządzeń dla GNU/Linuksa. Najprościej ujmując, wklejając na tej stronie wynik polecenia „lspci -n” otrzymamy wynik opisujący, który sprzęt z szyny PCI jest obsługiwany oraz przez który sterownik.
Inicjatywa Debian Live. Daniel Baumann ogłosił powstanie inicjatywy Debian Live, która jest oficjalnym podprojektem Debiana, a jej celem jest stworzenie tzw. płyt Live. Debian Live odwzorowywać ma aktualny stan dystrybucji, obsługiwać jak najwięcej architektur oraz składać się jedynie z niezmienionych i oficjalnych pakietów Debiana.
Grupowa opieka nad pakietami Debiana. Frans Jessop poprosił uczestników projektu Debian o większe skupienie się nad grupową pracą nad pakietami zamiast robieniem tego samodzielnie. Petter Reinholdtsen dodał, że Debian potrzebuje ludzi do pracy nad tłumaczeniami, dokumentacją, testowaniem, stronami WWW, administracją systemami, kontaktami z prasą i wieloma innymi zadaniami.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

  • DSA 972: pdfkit.framework — Odmowa usługi.
  • DSA 973: otrs — Kilka słabych punktów.
  • DSA 974: gpdf — Odmowa usługi.
  • DSA 975: nfs-user-server — Wykonywanie dowolnego kodu.
  • DSA 976: libast — Wykonywanie dowolnego kodu.
  • DSA 977: heimdal — Kilka słabych punktów.
  • DSA 978: gnupg — Invalid success return.
  • DSA 979: pdfkit.framework — Kilka słabych punktów.

Orphaned Packages. 1 package was orphaned last week and requires a new maintainer. This makes a total of 219 orphaned packages. Many thanks to the previous maintainers who contributed to the Free Software community. Please see the WNPP pages for the full list, and please add a note to the bug report and retitle it to ITA: if you plan to take over a package.

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Artur Szymański, Bartosz Feński aka fEnIo.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: fEnIo.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →