Panie i Panowie, oto drugi numer UDN, Ubuntu Desktop News. Poprzedni numer został opublikowany ponad sześć tygodni temu, ale z pewnością pamiętacie że napisaliśmy “UDN będzie publikowany co jakiś czas w niezbyt przewidywalny sposób”.


UDN nie ma jeszcze stałej formuły, i to wy możecie wpływać na to, by był coraz lepszy. Jeśli chcecie pracować z nami nad UDN po prostu zapiszcie się na liste mailingową ubuntu-desktop.

W tym numerze:
* “Dzień dobry”?
* Oto miłośnik desktopu
* Płynniejsze multimedia
* Nowy interfejs instalacji pakietów
* Co nowego w desktopie Dappera?
* Przed państwem… Ekiga!
* Wywiad z bohaterem Desktopu: Daniel Holbach
* Miłosne zadania dla miłośników desktopu
* Spotkania Zespołu Desktop
* Dni Przytulania (błędów)

“Dzień dobry”?
==============
Wielkim wydarzeniem w pracach nad Dapperem było włączenie avahi [1] do głównego repozytorium (czyli “main”). Nie brzmi to zbyt ekscytująco, ale ten pakiet wprowadza nowe możliwości: udostępnienie zakładek po sieci lokalnej i przeszukiwanie zakładek innych użytkowników (działa z Epiphany), to samo ale w odniesieniu do plików audio (działa z Rhythmbox), czat (działa z Ekiga), a nawet udostępnianie całego desktopu (działa z Vino). Witamy w świecie zeroconf: po prostu odkryj te usługi sieci lokalnej i korzystaj z nich bez potrzeby jakiejkolwiek konfiguracji.

[1] http://avahi.org/

Oto miłośnik desktopu
=====================
W ostatnim numerze UDN zaproponowaliśmy kilka “miłosnych zadań”, dzięki którym nowe osoby mogłyby pracować nad systemem Ubuntu. To zadziałało w magiczny sposób: Alain Perry stworzył łatkę zmieniającą standardowe ustawienia ścieżki zapisu dla GTK+ fileselector na folder “Dokumenty” (co było jednym z “miłosnych zadań”). Ale Alain na tym nie poprzestał: napisał także łatkę dla Nautilusa, aby ten korzystał z folderu Dokument7y w sidebarze, dzięki czemu teraz Nautilus jest zgodny z poprawionym GTK+. Super!

Płynniejsze multimedia
======================
Czy zauważyliście, że nie ma już zauważalnego opóźnienia podczas odtwarzania nowej piosenki w Rhythmbox, a przeszukiwanie w Totemie działa lepiej niż kiedykolwiek wcześniej? GStreamer 0.10 [2] trafił do Dappera i coraz więcej aplikacji korzysta z jego możliwości. Choć ciągle brakuje mu paru funkcji (na przykład obsługi formatu DVD), to praca z multimediami jest teraz znacznie przyjemniejsza. Z powodów formalno-prawnych nie wszystkie wtyczki są dostępne w repozytorium main, ale znajdziecie je w universe i multiverse.

[2] http://gstreamer.freedesktop.org/

Nowy interfejs instalacji pakietów
==================================
Coraz więcej pakietów trafia do Ubuntu. To dobrze: dzięki temu użytkownicy mają większy wybór dostępnych programów. Tyle, że teraz trudniej jest znaleźć interesujący nas program kiedy korzystamy z gnome-app-install: większa ilość pakietów uwidoczniła problem skalowalności interfejsu użytkownika. Sebastian Heinlein i Michael Vogt wzięli się do pracy i zaproponowali nowy interfejs gnome-app-install. Po kilku uwagach i poprawkach nowy interfejs [3] jest już dostępny w Dapperze. Dobra robota!

[3] http://people.ubuntu.com/~mvo/gnome-app-install/new-look/gai–new-look.png

Co nowego w desktopie Dappera?
==============================
Jak zwykle – wiele nowych, małych i dużych funkcji i poprawek. Oto kilka najważniejszych informacji:

Od ostatniego numeru UDN do repozytoriów trzy kolejne wersje Gnome’a: 2.13.4, 2.13.5 i 2.13.90. To pokazuje, jak szybko i aktywnie działają opiekunowie pakietów: użytkownicy Dappera mogą się cieszyć nowymi możliwościami GNOME tuż po ich publikacji.

Do Evolution dodano niewielką łatkę pozwalającą na korzystanie z bogofilter [4] do wykrywanie spamu, a nie tylko – jak to było dotychczas – ze spamassassin [5]. Nie musisz mieć spamu w swojej poczcie, a od dziś możesz wybrać sposób, w jaki nie będziedz go mieć.

[4] http://www.bogofilter.org/
[5] http://spamassassin.apache.org/

Zakończyły się prace nad nowym interfejsem użytkownika popularnego klienta sieci IRC X-Chat, który będzie dzięki temu spójniejszy z ogólną logiką interfejsów Gnome. Program nazywa się XChat-GNOME [6] i od tej pory będzie standardowym klientem IRC w Ubuntu.

[6] http://xchat-gnome.navi.cx/

Pojawiły się nowe wersje funkcji powiadamiania, z ciekawymi eksperymentami w wyglądzie powiadomień. Mamy więc starą wersję [7], nową zaokrągloną wersję [8] i wersję standardową z małym przyciskiem zamknij [9]. Kolejna wersja pojawi się wkrótce w Dapperze.

[7] http://people.ubuntu.com/~mvo/notification-daemon/notify_unchanged_small.png
[8] http://people.ubuntu.com/~mvo/notification-daemon/bubble.png
[9] http://people.ubuntu.com/~mvo/notification-daemon/notify_right_top_small.png

Są już pakiety programu PenguinTV [10], klienta RSS zaprojektowanego specjalnie z myślą o podkastach i videoblogach.

[10] http://penguintv.sourceforge.net/

Pamiętajcie, że desktop Dappera wiele zawdzięcza poprawkom i uaktualnieniom deweloperów Debiana. Bardzo wam dziękujemy!

Przed państwem… Ekiga!
========================
Ekiga [11] to nowa wersja programu GnomeMeeting. Razem z nową nazwą otrzymała mnóstwo nowych ulepszeń i funkcji. Ekiga to program do telefonii internetowej umożliwiający także wideokonferencje. Korzysta ze standardowych protokołów (SIP i H.323), dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z dowolnych programów do komunikacji. Społeczność Ekiga uruchomiła także serwis ekiga.net pozwalający użytkownikom programu na upublicznianie swojego adresu SIP. Oczywiście Ekiga może się łączyć z dowolnym kontem SIP, umożliwiając połączenia z zewnętrznymi serwisami. Krzyżowanie NAP jest włączone, aby korzystanie z telefonii internetowej było łatwe dla wszystkich. Nie musisz korzystać z Ekiga by dzwonić, ale ten program po prostu działa.

Możliwości Ekiga:
* połączenia audio i wideo (protokoły SIP i H.323)
* wsparcie dla zeroconf (poszukaj rozmówców po sieci lokalnej)
* połączenia przychodzące (od serwisów zewnętrznych)
* połączenia wychodzące (do serwisów zewnętrznych)

[11] http://www.ekiga.org/

Wywiad z bohaterem Desktopu
===========================
Daniel Holbach pracuje nad różnymi częściami Ubuntu: jeśli znajdziesz zespół którego nie jest członkiem to można to właściwie uznać za błąd (nie, nie raportuj go w malone): jest wszędzie. Prawdopodobnie jest najlepiej znany z miłości bijącej od tego niemieckiego Ubuntownika. Porozmawiajmy trochę z człowiekiem stojącym za tą legendą, najbardziej znanego ze swoich przechadzek z psem.

UDN: Widziałem twoje zdjęcie z kwiatkiem. Można rzec, iż jesteś uosobieniem miłości Ubuntu. Czym dla Ciebie jest miłość Ubuntu?
Daniel Holbach: Dzięki za takie założenie. 🙂 Miłość Ubuntu to uczucie, jakiego się doznaje zaraz po wejściu w świat Ubuntu. Twój wkład i pomysły są doceniane, stajesz się cenionym członkiem zespołu i czujesz się przytulonym przez życie. Często czułem, że ludzie, z którymi rozmaw
iam, emanują twórczą energią. Miłość Ubuntu to pewna atmosfera, którą powinniśmy utrzymać jako najcenniejszy aspekt naszej społeczności.

UDN: Czy wziąłe
ś udział w tworzeniu sławnego ludzkiego kręgu Ubuntu? Jeśli tak, czy jest dostępne zdjęcie?
DH: Zrobię jedno podczas londyńskiego biegu 😉

UDN: Trochę trudno w to uwierzyć, ale jesteś uwikłany w wiele projektów w Ubuntu: MOTU, Desktop, Accessibility i prawdopodobnie w paru innych, które zaraz wymienisz. Który zespół jest Twoim ulubionym i jak udaje Ci się wypełniać wszystkie zadania?
DH: Zapomniałeś o zespole Bug Squashers (dosł. Zgniatacze Robaków, chodzi oczywiście o eliminację błędów – przyp. tłum.). Nie wiem, który zespół lubię najbardziej. Każdy ma własną „historię”, jeden dłuższą, inny krótszą. To wspaniale, że mogłem poznać aż tylu ludzi i pracować razem z nimi.

UDN: Czy możesz naszym czytelnikom powiedzieć kim jest Murphy i z czego jest najlepiej znany?
DH: Murphy to mój siedmioletni pies [12], terier tybetański (to informacja dla czytelników zainteresowanych światem psów) który nawet po tylu latach nadal mnie śmieszy swoimi zabawnymi pomysłami – zrzucanie orzechów włoskich pod moje krzesło, żebym je dla niej zgniótł, chwytanie mojej nogi gdy przyjeżdżam w miejsce gdzie jest wiele osób, i tak dalej. Przerwy na wyjście z psem utrzymują mnie w dobrym stanie psychicznym, aczkolwiek pitti podejrzewa, że w tym czasie pracuję dla tajnych służb.

[12] http://murphy.gplan.info/galleries/Murphy/tn_18.JPG

UDN: Wydaje mi się, że rozpocząłeś pracę nad Ubuntu jako MOTU, mam rację? Jak Ci się udało przejść od zwykłego użytkownika do MOTU, a potem kolesia-który-dotyka-wszystkiego-oprócz-kernela?
DH: To dobre pytanie. Zacząłem jako użytkownik Debiana i GNOME, wypełniałem – zabawne – raporty o błędach, zadawałem pytania, zacząłem swój własny projekt dla uniwerystetu i od zawsze rozważałem wzięcie udziału w projekcie takim jak Debian. Później Michael Vogt zaproponował mi przetestowanie Ubuntu, poznałem parę osób i zadziwił mnie duch Miłości Ubuntu. Wreszcie wykorzystałem okazję pomocy innym w tym, w czym jestem dobry. I zostałem przytulony na całe życie: poznałem wiele wspaniałych osób, nauczyłem się wiele, a te osoby cenią moją pracę.
[…]

UDN: Czy jest coś w społeczności Ubuntu, co można ulepszyć? I co zostawiłbyś w niezmienionej postaci?
DH: Myślę, że [na drugie pytanie] odpowiedziałem już po części. Chciałbym zobaczyć bardziej energiczny i zabawny zespół Bug Team. Niektóre osoby, jak Phil Bull, zaczęły proces oceniania ważności błędów i niesamowite jest oglądanie jak to wszystko się odbywa. Osobiście mam nadzieję, że będziemy czymś więcej i jestem pewien, że jak powiększymy zespół, to będziemy mieli najwyższy możliwy współczynnik frajdy 🙂

UDN: Ton apprentissage du Français progresse-t-il bien? Que penses-tu de faire du Français la langue officielle d’Ubuntu?
DH: Non, ça ne progresserait pas du tout (toujours Harry Potter 4). Je suis capable de lire et comprendre des choses faciles, mais former sentences françaises demandes beaucoup de ma temps toujours. 🙂 Je suis membre de la conspiration française. Bien sûr nous voulons une langue officielle d’Ubuntu!
[…]

UDN: Dzięki Daniel! Czekamy na zdjęcie z londyńskiego biegu!
Jako że bieg został już zakończony, zastanawiamy się czy Daniel zrobił takie zdjęcie 😉

Miłosne zadania dla miłośników desktopu
=======================================
Miłosne zadania to niektóre rzeczy które chcielibyśmy zobaczyć w Ubuntu. Niektóre mogą być trudne do zaimplementowania, inne mogą być łatwe. Spróbuj je wykonać, a jeśli będziesz miał jakieś trudności po prostu pytaj, wszyscy w Desktop Team z radością Ci pomogą.

W pierwszym wydaniu wybraliśmy jedno zadanie kodowania i dwa pakowania do zaimplementowania. To jest dobry krok w stronę wstąpienia do szeregów Desktop Team! Jeśli jesteś zainteresowany wyślij e-mail na adres ubuntu-desktop at ubuntu.com.

Jest kilka interesujących programów dla desktopu, które muszą zostać zapakowane. Wybraliśmy trzy z nich jako zadania miłosne:

* GShow TV [13]
* Gnomolicious [14]
* gnome-translate [15]

[13] http://staff.akumiitti.fi/~pvakevai/gshowtv/
[14] http://www.nongnu.org/gnomolicious/
[15] http://www.nongnu.org/libtranslate/gnome-translate/

Spotkania Zespołu Desktop
=========================
Ostatnie spotkanie Zespołu Desktop odbyło się 16 grudnia. Daniel wysłał notatki z tego spotkania [16]. Odbyła się dyskusja techniczna (chcemy nowy dbus, będziemy mieli GStreamer 0.10, itd.), ale inne tematy także zostały przedyskutowane, takie jak zdobycie więcej dokumentacji dla drużyny by pomóc ludziom, a także by przesunąć większość dyskusji na listę mailingową ubuntu-desktop (to świetnie podziałało :-)). Błędy to kolejny temat zebrania, ponieważ jest ich wiele, a zespół szuka najlepszych metod kontroli ilości otwartych raportów. Data następnego spotkania nie została jeszcze ustalona, ale jak zwykle odbędzie się ono w #ubuntu-meeting. Ogłoszenie o dacie zostanie wysłane na listę mailingową ubuntu-desktop, tak aby wszyscy chętni mogli w spoktaniu uczestniczyć.

[16] https://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-desktop/2005-December/000118.html

Dni Przytulania (błędów)
========================
Każdy dzień to dzień przytulania. Są specjalne dni przytulania, które są także dniami błędów. Niektórzy mówią, że każdy dzień to dzień błędów. Logicznie więc, każdy dzień to dzień przytulania i dzień błędów. Tak. To prawda, ale są też pewne specjalne dni. Dobra, może to nie było zbyt jasne? Zacznijmy od nowa z prawdziwym wstępem.

Dni przytulania to dni błędów Ubuntu [17]. Nie jesteśmy pewni, czy ludzie spoza Desktop Team także nazywają je dniami przytulania. W każdym razie, jeśli masz trochę wolnego czasu, możesz zrobić coś dobrego i ocenić ważność błędów. Nie jest to trudne, każdy z przeglądarką może to zrobić. Będziesz mógł tam poznać dużo ludzi z Desktop Team. To naprawdę dobry sposób na wniesienie wkładu.

Następny dzień przytulania odbędzie się w piątek 17 lutego, w #ubuntu-bugs.

[17] http://wiki.ubuntu.com/UbuntuBugDay

O Desktop Team
==============
Więcej informacji o Desktop Team:
https://wiki.ubuntu.com/DesktopTeam

Oczywiście wszyscy są zaproszeni do uczestnictwa w Desktop Team:
https://wiki.ubuntu.com/DesktopTeam/GettingStarted

Jeśli chcesz wysłać jakieś wspaniałe wiadomości do następnej edycji UDN, proszę wyślij e-mail na listę mailingową ubuntu-desktop:
http://lists.ubuntu.com/mailman/listinfo/ubuntu-desktop

tłumaczenie Tomasz Dominikowski (dominikowski at gmail dot com) i Jarosław Lipszyc (rekrutacja at gazeta dot pl)
Archiwalny news dodany przez użytkownika: rekrutacja.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →