Miłośnicy gadżetów często z zazdrością spoglądają w stronę posiadaczy nowych komputerów ze znakiem jabłuszka – graficzne uprzyjemniacze obecne w Mac OS X rzeczywiście robią wrażenie. Być może wkrótce podobne pożeracze mocy komputerów pojawią się również w Linuksie – a to dzięki Xgl, którego otwarcie ogłosił Novell. Xgl to podsystem graficzny, który ma ułatwić wykorzystanie możliwości współczesnych kart graficznych przez programistów. Towarzyszy mu Compiz, oprogramowanie wykorzystujące część możliwości Xgla.

Jak stwierdził Nat Friedman, celem prac nad Xgl nie było stworzenie trójwymiarowego pulpitu, lecz wykorzystanie możliwości współczesnych kart graficznych do zwiększenia wydajności i polepszenia komfortu pracy na desktopie linuksowym. Jak to wygląda w praktyce, można przekonać się oglądając animacje na stronie Novella.

Otwarty przez Novella projekt nie są jeszcze gotowy do bezkrytycznego umieszczenia w pudełkach i sprzedawania – jest raczej przygotowany dla programistów, którzy mają teraz czas na zapoznanie się z projektem, wprowadzenie własnych poprawek i być może przygotowane własnego oprogramowania współpracującego z Xgl. Na biurka zwykłych użytkowników nowa technologia trafi najprawdopodobniej wraz z kolejnym wydaniem Novell Enterprise Desktop. Również KDE 4 ma robić użytek z nowych możliwości Xów… Xgl nie zakłóci pracy starszych aplikacji wykorzystujących X Window System.

Więcej informacji:

Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →