W tym odcinku m.in. o usuwaniu debmake z dystrybucji, opiniach na temat niedoceniania osób wspierających Debiana, a nie będących deweloperami, obsłudze nowego klucza archiwum pakietów. Jak zwykle prezentujemy również najnowsze aktualizacje bezpieczeństwa oraz pakiety, które poszukują nowych opiekunów.
W imieniu zespołu PDDP zapraszam do lektury.

Witaj w piątym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Martin Michlmayr oznajmił, że Debianowi podarowane zostały dwie płyty MIPS, które zostaną wykorzystane do zbudowania demonów budujących dla tej architektury. Stephen Shankland wspomniał o Ebenie Moglenie, który omawia zaktualizowaną wersję GNU GPL co zaowocowało powstaniem szeregu dyskusji na listach Debiana.
Wezwanie prelegentów. Margarita Manterola zaapelowała o prelegentów na nadchodzącą konferencję Dzień Debiana, która odbędzie się w sobotę 13 maja przed tegorocznym DebConf w Oaxtepec (Meksyk). Prelekcje powinny być proste w odbiorze, jasne i zwięzłe i nie mogą wymagać od uczestników żadnej wcześniejszej wiedzy o Debianie.
Proces usuwania debmake. Santiago Vila poinformował o wycofaniu debmake. Rok temu nie zalecano wykorzystywania debmake w nowych pakietach, oraz usunięto z niego program deb-make. Następnym krokiem jest porzucenie tego narzędzia oraz, jeśli to będzie konieczne, otwarcie raportów błędów typu „krytyczne dla wydania” dla pakietów, które jeszcze korzystają z tego narzędzia. Anthony Towns zasugerował natychmiastowe wypełnienie raportów o błędach typu „prośba o pakiet” (wishlist) z prawidłowym znacznikiem użytkownika.
Więcej gotowych do współpracy z Debianem. Joseph Michael Smidt oświadczył, iz każdy człowiek tworzący coś dla Debiana chce czuć się ważny. Joseph widziałby to w ten sposób, że każda osoba współpracująca z Debianem miałaby oficjalny tytuł, aby stać się częścią tej społeczności, tym bardziej, że proces zostania nowym opiekunem można uważać za barierę. Dalsza dyskusja pociągnęła za sobą kilka innych przemyśleń na ten temat.
Nowe znaczenie /var/run. Peter Eisentraut przesłał prośbę użytkownika, dotyczącą tworzenia katalogu w /var/run w usłudze startowej. Henrique Holschuh zasugerował podjęcie odpowiednich kroków, ponieważ na initscripts ciąży ulotność /var/run, który jest usuwany podczas restartu systemu.
Obsługa kluczy archiwum Debiana. Petter Reinholdtsen zauważył problem z aktualizacją dystrybucji etch spowodowany nieprawidłowym kluczem archiwum. Joey Hess zastanawiał się, czy może to oznaczać, iż stabilne wydanie Debiana stanie się niestabilne. Dystrybuowanie zauktualizowanych kluczy w aktualizacjach bezpieczeństwa naruszyłoby poprzednią politykę dotyczącą wydań stabilnych, tak więc użytkownicy nie będą w stanie zainstalować aktualnej dystrybucji stabilnej bez aktualizacji.
Launchpad dla Debiana? Frans Jessop spytał czy nie byłoby pomocne, lepiej zorganizowane i wydajniejsze gdyby deweloperzy Debiana mogli pracować z systemem launchpad. Matthew Garrett oznajmił, że powszechne korzystanie z tego rozwiązania jest raczej mało prawdopodobne dopóki nie jest to Wolne Oprogramowanie. Andrew Suffield dodał, że usunięcie możliwości zarządzania sprawami z powłoki nie poprawi wydajności.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • DSA 954: wine — Wykonywanie dowolnego kodu.
 • DSA 955: mailman — Odmowa usługi.
 • DSA 956: lsh-utils — Lokalne zagrożenia.
 • DSA 957: imagemagick — Wykonywanie dowolnego polecenia.
 • DSA 958: drupal — Kilka słabych punktów.
 • DSA 959: unalz — Wykonywanie dowolnego kodu.
 • DSA 960: libmail-audit-perl — Niebezpieczny plik tymczasowy.

Pakiety nowe lub warte uwagi. W związku z zamknięciem serwisu packages.debian.org z powodu problemów wydajnościowych, nie możemy przedstawić zwyczajowej listy dodanych ostatnio pakietów.
Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 2 pakiety. Poszukiwani są dla nich nowi opiekunowie. W sumie jest już 197 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:.

Pakiety usunięte. W zeszłym tygodniu usunięto 4 pakiety z archiwum Debiana:

 • roxen3 — Roxen Challenger Webserver
  Bug#348646: Request of maintainer, superseded by roxen4
 • wmkbd — WindowMaker dock application which can define/modify/switch keyboard maps
  Bug#349255: Request of maintainer, RC buggy; unreponsive upstream
 • libmail-audit-perl — Perl library for creating easy mail filters
  Bug#349551: Request of maintainer, obsolete; alternative (libemail-filter-perl) exists
 • libdigest-nilsimsa-perl — Nilsimsa message digest algorithm
  Bug#350057: Request of maintainer, no rev-deps; not needed anymore

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Artur Szymański, Bartosz Feński aka fEnIo.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: arteek.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →