Kilka lat temu jednym z najciekawszych projektów związanych z Linuksem był opracowany przez IBM zegarek z tym systemem na pokładzie. Dziś wykorzystywanie Linuksa w systemach wbudowanych (ang. embedded) nie jest niczym nadzwyczajnym – są one tam umieszczane zarówno przez producentów, jak i czasem przez samych użytkowników. Jednak nieczęsto słyszymy o zastosowaniu Linuksa w systemie wykorzystywanym przez wojsko.

Firma iRobot wykorzystuje Linuksa do sterowania bezzałogowym pojazdem zaprojektowanym do wykorzystania przez armię. „Sercem” samochodu steruje opracowany przez LynuxWorks BlueCat Linux. R-Gator może być wykorzystywany np do dowożenia żołnierzom amunicji na pole walki.

Nie jest to jedyne linuksowe urządzenie zaprojektowane przez iRobot – w ofercie są też urządzenia o charakterze czysto zwiadowczym oraz robot do usuwania niebezpiecznych ładunków (np bomb).

Na razie, przynajmniej oficjalnie, urządzenia z Linuksem na pokładzie nie służą do zabijania. Choć to nie urządzenie, a człowiek decyduje o jego przeznaczeniu, to czasem mogą nas ogarniać wątpliwości – czy przypadkiem nie pracujemy wszyscy nad czymś, co może być wykorzystywane również do czynności, z którymi nie chcielibyśmy mieć niczego wspólnego?
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →