CR2 to format zapisu danych typu RAW przez nowe cyfrowe lustrzanki Canona, na przykład coraz popularniejszą 350d. Użytkownicy Adobe Photoshopa w wersjach starszych niż CS2 zostali pozostawieni sami sobie (plugin obsługujący ten format działa tylko z najnowszą wersją tego programu), na szczęście użytkownicy GIMPa nie zostali na lodzie.

Wszystko dzięki pluginowi UFRaw, który od kilku tygodni jest najczęściej wykorzystywanym przeze mnie rozszerzeniem GIMPa. Dostępny również jako osobny program, UFRaw umożliwia operacje na 'gołych’, nieobrobionych i nieskompresowanych plikach generowanych przez aparaty cyfrowe.

Poza zwykłym odczytem zdjęć zapisanych w magicznych formatach, UFRaw potrafi pomóc również w obróbce kolorystycznej, zarówno całkowicie zautomatyzowanej, częściowo zautomatyzowanej, jak i całkowicie ręcznej. Można modyfikować m.in. nasycenie, naświetlenie, balans bieli… Bardzo przydatną funkcją jest pokazywanie 'na żywo’, które elementy zdjęcia przy danych ustawieniach wyjdą jako prześwietlone lub niedoświetlone (widoczne na podglądzie jako czarne punkty), a także stale uaktualniany histogram zdjęcia.

Poniżej można zobaczyć zrzut ekranu z przykładowej sesji z UFRaw.

UFRaw wykorzystywałem zarówno pod kontrolą Linuksa, jak i MS Windows, nie zdradzał żadnych objawów niestabilności.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →