Odpowiedzią, którą najczęściej słyszymy na pytanie, dlaczego ktoś nie porzuci MS Windows na rzecz innego systemu operacyjnego, jest stwierdzenie „brakuje mi programu XXX”. Często program ten ma doskonałe 'wolne’ zamienniki, czasem ich nie ma – jednak za każdym razem na przeszkodzi stoi przywiązanie użytkownika do jednego, konkretnego programu, którego nie chce zmieniać.

Co to są za programy? Pewnie każdy z nas potrafi mniej więcej zgadnąć, jakie są potrzeby typowego użytkownika – jednak dopiero niedawno firma Novell postanowiła sprawdzić, czego dokładnie i czego naprawdę potrzebują użytkownicy, i przekazać te dane producentom oprogramowania.

Na stronach firmy zamieszczono krótką ankietę, w której można wybrać z przygotowanej listy program, którego brak utrudnia nam migrację, ewentualnie dopisać jakiś program do listy przewidzianej przez Novella. Po zakończeniu zbierania opinii, Novell planuje przekazać wyniki ankiet producentom oprogramowania odpowiedzialnym za konkretne programy.

Jednak żeby producenci oprogramowania poważnie potraktowali wyniki ankiety, musi wziąć w niej udział jak największa liczba osób – w końcu dwa czy trzy głosy wskazujące, że przydałaby się linuksowa wersja Photoshopa raczej nie skłonią Adobe do rozpoczęcia prac nad nią. Głosów kilka tysięcy zapewnie zostanie potraktowane z większą uwagą.

Jeśli jest jakaś aplikacja, której brak utrudnia ci migrację na platformę linuksową, zapraszam do wzięcia udziału w ankiecie – zwłaszcza, że w przeciwieństwie do wielu badań tego typu prowadzonych w przeszłości, wyniki tej mają szansę dotrzeć do tych, którzy naszego głosu do tej pory nie słyszeli.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →