Google otworzyło możliwość komunikacji za pomocą Google Talk nie tylko z kontami w domenie Google (gmail.com), ale także z pozostałymi serwerami obsługującymi protokół xmmp. Jest to w pewnym sensie rewolucja – dotychczas mając konto w gmail można było porozumiewać się za pomocą dowolnego klienta jabberowego, (niestety ze względu na brak implementacji libjingle tylko tekstowo), ale tylko w obrębie kont obsługiwanych przez Google.

Oprogramowanie oferowane przez Google działa tylko pod kontrolą MS Windows, użytkownicy innych systemów muszą pozostać przy swoich dotychczasowym oprogramowaniu.

Zapewnie część użytkowników dotychczasowych użytkowników klientów Jabbera przesiądzie się na komunikator oferowany przez Google, jednak w ostatecznym rachunku na plus wyjdziemy wszyscy – Google jest wielkim graczem na rynku sieciowym i fakt, że wykorzystuje protokół xmpp wpłynie znacząco na popularność używanego przez nas standardu wśród zwykłych użytkowników.

To wszystko jest możliwe dzięki interoperatywności i otwartości protokołu xmmp. Ciekawe, kiedy doczekamy się czegoś podobnego ze strony „komercyjnych” sieci IM, które nie będą zatrzymywać klienta zamkniętym protokołem, a jakością usług oraz możliwościami swojego oprogramowania klienckiego?
Archiwalny news dodany przez użytkownika: Vermin & honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Share →