Rozpoczął się kolejny etap prac nad nową wersją licencji GNU GPL – przygotowania do publicznej dyskusji. Cała dyskusja będzie koordynowana przez Ebena Moglena wspólnie z Software Freedom Law Center, europejska część – przez Free Software Foundation Europe z pomocą SFLC. W tej chwili trwa kompletowanie „advisory committees” – komitetów doradczych, których członkowie spróbują wyłonić zasady udziału w dyskusji. Trzeba pamiętać, że publiczna debata nad nową wersją GNU GPL będzie prawdopodobnie największym tego przedsięwzięciem w historii internetu – powinni wziąć w niej udział przedstawiciele wszystkich zainteresowanych środowisk z całego świata. Z tego też powodu dyskusja będzie trwać przez cały przyszły rok.

Zarys GPL v3 powinien zostać opublikowany na początku 2006 roku, wraz z informacjami o zmianach i przyczynach ich wprowadzenia. Istnieje szansa, że powstaną zlokalizowane wersje licencji tak, żeby Polacy mogli korzystać z polskiej wersji i żeby była ona równoważna w świetle prawa z wersją amerykańską czy armeńską. Tak aktualnie działa prawo europejskie, podobne rozwiązanie wprowadzili też twórcy Creative Commons.

Proces tworzenia nowej wersji GNU GPL powinien zakończyć się pod koniec 2006 roku, a na początku 2007 ostateczna wersja nowej licencji powinna ujrzeć światło dzienne.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: honey.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →