Zapraszam do lektury 35 w tym roku odcinka wiadomości ze świata Debiana.

Witaj w trzydziestym piątym w tym roku numerze DWN, tygodnika dla osób zainteresowanych i związanych z Debianem. Carla Schroder opisała powody do używania Debiana i przyjrzała się kilku dystrybucjom bazujących na nim. Sean Michael Kerner poinformował o ofercie Debiana klasy enterprise przez firmę Sun Wah. Jest to debiut Debiana w Chinach.
Odrzucanie pakietów z NEW. Jörg Jaspert ogłosił wymagania dla pakietów, które chcą przejść przez kolejkę dla nowych pakietów (NEW). W zasadzie wszystkie z tych reguł powinny być logiczne i oczywiste, niemniej jednak w dalszym ciągu przesyłane są niepoprawne pakiety. FAQ zawiera spis najczęstszych pomyłek oraz problemów, które zwiększają prawdopodobieństwo odrzucenia pakietu.
Komputer do rozwoju Debian GNU/kFreeBSD. Guillem Jover poinformował, iż jest już dostępny – podłączony do sieci – komputer działający pod kontrolą adaptacji Debiana z jądrem GNU/kFreeBSD. Dostęp do niego mogą uzyskać wszyscy deweloperzy. Poinformował on również, że 81.69 % pakietów z sekcji main jest dostępnych dla architektury kfreebsd-i386.
Zbyt wiele przemian. Andreas Barth poinformował o trwających aktualnie przemianach pakietów: Glibc, C++ ABI, KDE, X.org oraz GNOME. Poprosił deweloperów o zaprzestanie przesyłania bibliotek ze zmienionymi nazwami i zwiększonym numerem soname, gdyż może to doprowadzić do jeszcze większego spowolnienia całego procesu. Wiele pakietów i tak już nie może przejść do dystrybucji testowej przez te zmiany.
Ocenianie raportów błędów. Paul Brossier zaproponował dodanie funkcji do systemu śledzenia błędów umożliwiającej pomiar ilości użytkowników, których denerwuje każdy z błędów. Dzięki temu można będzie uzyskać informację na temat znaczenia poszczególnych błędów. Stuart Yeates dodał, że dobrym początkiem mogłoby być powiązanie tej funkcji z konkursem popularności. Jon Dowland zauważył, że błędy są już oceniane według wagi problemu.
Skrypty zgodne z POSIX. Brian Carlson zasugerował, aby wszyscy opiekunowie sprawdzili swoje pakiety używając posh jako standardowej powłoki. Steve Langasek zapewnił, że praktyczne znaczenie takiego kroku byłoby zerowe, ponieważ wymienione rozszerzenia standardu POSIX są również wspierane przez inne powłoki, w tym także przez busybox. Marco d’Itri dodał, że posh nie zapewnia nawet zysku w rozmiarze.
Zawartość płyt CD/DVD Debiana. Jerome Warnier zastanawiał się, czy jest jakiś sposób, aby sprawdzić na której z oficjalnych płyt CD znajduje się konkretny pakiet. Bartosz Feński odpowiedział, że obecnie można to zrobić jedynie przeglądając pliki jigdo. Guilherme de S. Pastore wskazał automatycznie generowaną listę zawierającą żądane informacje.
Nowe wersje programów. Nikita Youshchenko zaproponował, aby pozwolić nowym wersjom Mozilli i pokrewnych wejść do dystrybucji stabilnej, ponieważ wydaje się niemożliwym poprawnie wspierać je w zakresie bezpieczeństwa. Martin Pitt poinformował, że próbował przenosić poprawki do wcześniejszych wersji, ale skończył z zepsutą przeglądarką, więc się poddał.
Proces przyjmowania nowych opiekunów. Yaroslav Halchenko zastanawiał się, czy liczba osób zarządzających zgłoszeniami (application manager) jest wystarczająca do obsługi wszystkich chętnych. Marc Brockschmidt zaprzeczył i wyjaśnił, że osoby zarządzające zgłoszeniami muszą regularnie poświęcać trochę czasu oraz wiedzieć dużo o Debianie. Część z nich nudzi się monotonią pracy.
Publiczna Licencja Unii Europejskiej. Ales Cepek zastanawiał się nad wolnością Publicznej Licencji Unii Europejskiej (European Union Public License). Florian Weimer znalazł kilka wad, które czynią ją niezgodną z GNU General Public License. Nathanael Nerode również odkrył kilka problemów znajdujących się w szkicu tej licencji.
Zależność od debconf. Joey Hess poinformował, że będzie w końcu zgłaszał błędy w pakietach, które zależą jedynie od debconf, a nie również od debconf-2.0. Ta druga zależność jest potrzebna, aby debconf mógł wreszcie zostać zastąpiony przez cdebconf. debconf-2.0 został dodany do dokumentu opisującego politykę Debiana jako pakiet wirtualny w roku 2002, a jest zapewniany przez debconf od roku 2003.
Zgłaszanie spamu na listach dyskusyjnych. Nico Golde zapytał czy jest możliwe zgłoszenie spamu na listach dyskusyjnych poprzez pocztę elektroniczną, a nie tylko interfejs WWW. Javier Fernández-Sanguino Peńa zastanawiał się również co się dzieje w momencie gdy list zgłoszony jest jako spam. Frans Pop wyjaśnił, że aktualnie zbierane są jedynie dane. W planach jest użycie tych danych zarówno do usprawnienia filtrowania, jak i czyszczenia archiwów. Trzeba jednak najpierw stworzyć w tym celu odpowiedni zestaw narzędzi.
Konwersja kodu źródłowego. Svante Signell zastanawiał się jak są przenoszone prawa autorskie, jeśli ktoś ręcznie przekonwertuje lub zaimplementuje w innym języku jakiś program. Arnoud Engelfriet stwierdził, że osoba konwertująca posiada prawa autorskie do końcowego dzieła tylko wtedy, gdy konwersja wymagała pracy twórczej. Jednakże Sean Kellogg zapewnił, że osoba dokonująca konwersji miałaby w takim przypadku prawa tylko do dzieła, jakim jest tłumaczenie.
Etyczne chwile w Debianie. Biella Coleman ogłosiła, że udało się jej obronić swoją dysertację o etyce i polityce w ruchu Wolnego Oprogramowania oraz, że rozdział szósty, który omawia projekt Debiana, jest już dostępny do pobrania. W rozdziale tym opisuje obserwowaną przy wielu okazjach wewnętrzną kulturę w projekcie Debiana. Według Woutera Verhelsta Biella ma dużo lepsze spojrzenie na ogólny obraz projektu, niż większość deweloperów może sobie zamarzyć.
Niewolne skrypty budujące. Michael Ablassmeier poinformował, że autorzy pakietu di zdecydowali się na wykorzystanie iffe jako zamiennika dla configure. Jednakże jest on rozprowadzany na niewolnej licencji. Bas Zoetekouw podkreślił, że jeśli pakiet do zbudowania wymaga niewolnego oprogramowania, to nawet pomimo tego, że wynikowe binaria już od niego nie zależą, nie może on trafić do sekcji main.
Poprawki bezpieczeństwa. Zasada jest prosta. Upewnijcie się, że zaktualizowaliście swoje systemy, jeśli korzystacie z poniższych pakietów.

 • DSA 783: mysql-dfsg-4.1 — Niebezpieczny plik tymczasowy.
 • DSA 784: courier — Odmowa usługi.
 • DSA 785: libpam-ldap — Ominięcie uwierzytelnienia.
 • DSA 786: simpleproxy — Wykonywanie dowolnego kodu.
 • DSA 787: backup-manager — Kilka słabych punktów.
 • DSA 788: kismet — Wykonywanie dowolnego kodu.
 • DSA 789: php4 — Kilka słabych punktów.
 • DSA 790: phpldapadmin — Nieuprawniony dostęp.
 • DSA 791: maildrop — Wykonywanie dowolnego polecenia z grupy mail.

Pakiety nowe lub warte uwagi. Następujące pakiety zostały ostatnio dodane do niestabilnego archiwum Debiana lub zawierają ważne poprawki.

 • gollem — File manager component for horde framework.
 • insserv — Generate boot sequence based on LSB init.d script dependencies.
 • ldm — LTSP display manager.
 • lwatch — Simple log colorizer.
 • mkvtoolnix — Set of command-line tools to work with Matroska files.
 • podracer — Podcast aggregator/downloader.
 • tmsnc — Textbased (console) MSN client.

Pakiety osierocone. W tym tygodniu osierocono 1 pakiet. Poszukiwani są dla niego nowi opiekunowie. W sumie jest już 187 opuszczonych pakietów. Podziękowania dla ich poprzednich opiekunów, którzy poświęcili swój czas dla społeczności Wolnego Oprogramowania. Zajrzyj na strony WNPP po pełną listę, a jeśli chcesz przejąć jeden z tych pakietów, dodaj informację do raportu o błędzie i zmień jego tytuł na ITA:.

Pakiety usunięte. W ciągu ostatnich dwóch tygodni usunięto 7 pakietów z archiwum Debiana:

 • s3mod — Player for MOD and S3M music files
  Bug#323295: Request of maintainer, obsolete; superseded by mikmod
 • keylookup — A tool to fetch keys from keyservers
  Bug#323075: Request of maintainer, functionality superseded by gnupg
 • dhcp-dns — Dynamic DNS updates for DHCP
  Bug#158332: Request of QA, dead upstream, superseded by dhcp3-server
 • diablo — News transport system without reader support
  Bug#318303: Request of QA, RC bugs, orphaned, non-free
 • crafted — Map editor for FreeCraft, the free WarCraft II clone.
  Bug#323568: Request of maintainer, superseded by stratagus
 • phpgroupware-napster — phpGroupWare Napster module
  Bug#325195: Request of QA, orphaned, obsolete, abandoned
 • python-pcgi — Persistent CGI for Python
  Bug#324475: Request of maintainer, obsolete

Chcesz dalej czytać DWN? Pomóż nam tworzyć ten tygodnik. Już kilka osób podsyła nam teksty, ale ciągle potrzebujemy nowych współautorów bądź tłumaczy. Zajrzyj na stronę pomocy, by się dowiedzieć, jak pomóc. Czekamy na Twój mail pod adresem pddp@debian.linux.org.pl.
Tłumaczenie: Artur Szymański, Bartosz Feński aka fEnIo, Marcin 'golish’ Goliszewski, Kacper Perschke.
Archiwalny news dodany przez użytkownika: fEnIo.
Kliknij tutaj by zobaczyć archiwalne komentarze.

Oznaczone jako → 
Share →